Logo

लाइभ अपडेट : कोरोना भाइरस

विश्वमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
३,४७,८७३
संक्रमित
५५,८८,३५६
निको भएका
२३,६५,७१९
नेपालमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
संक्रमित
६८२
निको भएका
११२

कसरी समय बिताउने लकडाउनमा बालबालिकासँग ?कोरोनाको संक्रमण नियन्त्रणको लागि नेपालमा सबैलाई घरमा बस्न निर्देशन गरिएको छ । स्वाभाविक छ, लकडाउन भएपछि घरका सबै परिवारका सदस्यसँगै बालबालिका पनि घरमा सँगै छन् । बालबालिकालाई विद्यालय पठाए हाम्रो दायित्व पुरा भएको सम्झने हामी मध्यम वर्गीय नेपालीको लागि लकडाउनको समयमा बालबालिका घरायसी समस्याको ठुलो विषय बनेका छन् ।

कतिपय अभिभावकले लकडाउन कहिले खुल्ने भन्दा पनि विद्यालय कहिले खुल्ला र बालबालिकाको झ्याउलाग्दो व्यवहारबाट मुक्त भइन्छ भन्ने पनि सोच्दै हुनुहुन्छ होला । कतिपयले अहिले बल्ल विद्यालयको महत्व पनि बुझ्दै हुनुहुन्छ होला ।


कल्पना गर्नुहोस् त !
तपाई हाम्रा बालबालिका कति उदण्ड छन् ? त्यस्ता सबै उदण्ड बालबालिका जम्मा हुने विद्यालय कस्तो होला ? तपाई हामी घरका अरु सबै मिलेर पनि नियन्त्रण गर्न नसेकेका तपाई हाम्रा बालबालिकालाई विद्यालयले कसरी नियन्त्रन गर्छन् होला ? कक्षा कोठा कस्तो हुन्छ होला ? ती कक्षाकोठामा पढाउने शिक्षकहरुलाई कति हम्मे-हम्मे पर्छ होला ?

मनमनै धन्यवाद दिनुहोस् ती शिक्षकहरुलाई । नियन्त्रण हैन बालबालिकाको उच्च शक्तिको उपयोग गरौं । आउनुहोस् केही व्यवहारिक उपायबारे छलफल गरौं । यी कुनै अनुसन्धानका निष्कर्ष हैनन् । हुन् त केवल व्यवहारिक अनुभव मात्र ।

अर्ध शहरी तथा शहरी इलाकामा बस्ने अभिभावकहरुको दश वर्ष मुनिका बालबालिकाहरुको लागिः-
सबभन्दा पहिले बालबालिका प्रति सकारात्मक हुनुहोस् । बालबालिकाहरु स्वाभाविक रुपमा तपाई हामी भन्दा बढी चाख राख्ने, नयाँ कुरा गर्न खोज्ने, हरेक कुरामा जिज्ञासा राख्छन् । यी कुरामा तपाईको सकारात्मक धैर्यता छैन भने त्यसमा सकारात्मक हुने मानसिकता बनाउनुहोस् ।

बालबालिकाहरुसँगै बसेर तिनीहरुको दैनिक कार्यतालिका बनाउनुहोस् । दैनिक कार्यतालिका बनाउँदा उनीहरुको कुरा धेरै हुने गरेर राखिदिनुहोस् । दैनिक कार्यतालिकाले बालबालिकालाई तपाईले काम लगाउन सजिलो हुन्छ । यसले बालबालिकामा समयबद्ध काम गर्न र जिम्मेवार बन्न मद्दत गर्छ ।

टिभी हेर्न दिनुहोस् । बालबालिकाले कार्टुन या फिल्म हेर्न चाहन्छन् । जे हेर्न चाहन्छन्, त्यो हेर्न दिनुहोस् । तपाई पनि सँगै बसेर हेर्नुहोस् । तर हेरिसकेपछि त्यसको कथा वा विषयवस्तुको समीक्षा गर्न लगाउनुहोस् । हरेक कार्टुन वा फिल्ममा केही न केही सन्देश हुन्छ । सकभर जुन भाषाको कार्टुन या फिल्म हो त्यही भाषामा समीक्षा गर्न लगाउनुहोस् । यसले भाषिक, तर्किक तथा ध्यानपुर्वक काम गर्ने बानीको विकास हुन्छ ।

घर भित्र खेल्न मिल्ने ‘इनडोर गेम’ खेल्न दिनुहोस् । बालबालिकाहरु जुन खेल हामी खेल्छौं त्यही खेल्न चाहन्छन् । किनकी उनीहरुलाई अग्रजले गर्ने हरेक काम महत्वपुर्ण हुन् जस्तो लाग्छ ।

खेलहरूमा चेस, तास, बागचाल, क्यारेमबोर्ड आदि खेल्न सकिन्छ । गणितको लागि तास उपयुक्त हुन्छ । तास खेल्दै गर्दा विभिन्न अंक गणितिय कुरा खेलसँगै सिकाउन सकिन्छ । तास खेल्दा सत्र, कुन ठुलो, अंक माग्ने जस्ता खेल उपयुक्त हुनसक्छन् ।

प्रत्येक गेमको अन्त्यमा जीत कसरी भयो ? हार किन भयो भन्ने कुरा बताउन लगाउनु होस् । यसले तर्क क्षमता बढ्छ । खेल खेल्दा दुईतिहाईसम्म उनीहरुलाई जित्न दिनुहोस् । अन्तिम गेम पनि उनीहरुलाई जित्न दिनुहोस् ।

पुस्तक पढ्न दिनुहोस् । पुस्तकमा विद्यालयको भन्दा अन्य पुस्तक दिनुहोस् । पुस्तकहरु छन् भने अर्को वर्ष जाने कक्षाका दिन सक्नुहुन्छ । यी पुस्तकले कक्षाकोठा र शैक्षिक वातावरणसँग साक्षात्कार गराउन मद्दत गर्छ । पढिसकेपछि समीक्षा गर्न नछुटाउनुहोस् । समीक्षा गर्नाले ध्यानसँग पढ्ने बानीको विकास हुन्छ ।

घरमा एक भन्दा बढी बालबालिका छन् भने स-साना प्रतियोगिता गराउनुहोस् । जस्तैः अक्षर लेखन, कथा वाचन, सिर्जनात्मक लेखन, चित्र बनाउने आदि । तर, जे र जस्तोसुकै लेखे पनि राम्रो छ भन्न नबिर्सनुहोस् । यसबाट थप काम गर्न स्वस्थ प्रतिस्पर्धा गर्ने क्षमताको विकास हुन्छ ।

कथा सुनाउनुहोस् । आफु बालबालिका हुँदा भएका कुरा सुनाउनुहोस् । जुन बालबालिकाको लागि कथा हुन्छ भने तपाइको लागि स्मृति पुनर्ताजगी बन्छ । पुराना कुरा सुन्ने-सुनाउनाले बालबालिकाको कल्पना शक्ति बढ्छ ।

घरमा जेष्ठ नागरिक हुनुहुन्छ भने उहाँहरुसँग बालबालिकालाई खेल्न दिनुहोस् । यसले ‘जेनेरेशन ग्याप’ हुनबाट बचाउँछ । बच्चाले पुरानो पुस्ताबाट धेरै कुरा सिक्न पाउँछन् । पुरानो पुस्ताले पनि अहिलेको समय कसरी गइरहेको छ भन्ने कुरा थाहा पाउन सहयोग हुन्छ ।

सुचना प्रविधिको प्रयोग गर्नुहोस् । गुगल, युट्युब तथा फेसबुक जस्ता प्रविधि बच्चालाई कसरी प्रयोग गर्ने सिकाउनु होस् । मेसेन्जर, भाइबर, इमो, ह्वाट्टस्याप जस्ता प्रविधिले अन्य आफन्तहरुसँग कुरा गर्न लगाउन सकिन्छ । जसले आफन्तसँग सामिप्यता बढाउन मद्दत पुग्छ । यसरी कुरा गर्दा सकभर उस्तै उही उमेरका बालबालिका छन् भने उनीहरुसँग कुरा गर्न दिनुहोस् । यसबाट प्रभावकारी सञ्चार सीपको विकास हुन्छ ।

घरायसी काममा बालबालिकालाई पनि सरिक गराउनुहोस् । सानातिना काम गर्न लगाउनुहोस् । जस्तैः रुमाल, मोजा धुन दिने, साना भाडामा पानी बोक्न लगाउने । रोटी बनाउँदै हुनुहुन्छ भने पानी हाल्न लगाउनुहोस् । यसबाट उनीहरुको काममा आत्मविश्वास बढ्नुका साथै उनीहरुले कामको पनि महत्व भएको महशुस गर्छन् ।

मस्तसँग इच्छाले काम गर्न दिनुहोस् । दिनभरीको कुनै समय उनीहरुलाई मस्तले उनको इच्छाले काम गर्न दिनुहोस् । हरेकलाई आफ्नो इच्छाले गर्ने काममा मज्जा आउँछ । बालबालिकालाई लागोस् मेरो काममा कसैले हस्तक्षेप गरेको छैन । यसबाट बालबालिकामा स्वनिर्भर हुने बानीको विकास हुन्छ ।

विद्यालयका पाठ्यसामाग्रीका कुरा सिकाउनुहोस् । यी कुरा सिकाउँदा तपाईलाई पनि त्यसको प्रयाप्त जानकारी हुन आवश्यक छ । त्यसैले कम्तिमा नभई नहुने आधारभुत कुराको जानकारी तपाईले लिन आवश्यक छ । यी कार्य गर्दा उनीहरुको इच्छा भन्दा पनि तपाईले निश्चित गरिदिएको काम गर्न दिनुहोस् । यसबाट उनीहरूलाई कोर्सको नयाँ कुरा सिक्न मद्दत हुन्छ ।

नाच्नुहोस् । तपाईलाई आफुलाई आउँदैन भने पनि उनीहरुलाई उत्साहित गर्नुहोस् । यो काम बेलुकाको खाना पछि उपयुक्त हुन्छ । नाचेको भिडियो बनाउनुहोस् । सबै बसेर हेर्नुहोस् । यसबाट बालबालिकाको आत्मसम्मान बढ्छ ।

यस्तै अरु धेरै तपाईको अनुभवले राम्रो लागेका अन्य कार्य दिनुहोस् । तपाईले भने अनुसारका मात्र काम गर्न दिनु भयो भने तपाईका छोराछोरी तपाई जस्तै मात्र बन्छन् ।

तर, तपाई आफु भन्दा माथिल्लो स्थानमा छोराछोरी पुर्‍याउन चाहनुहुन्छ भने उनीहरुलाई आफै पनि काम गर्न दिनुहोस् ।

तपाईको बच्चाले यदि चकचक गर्दैन चुप लागेर बस्छ भने सम्झनुहोस् तपाईको बच्चा बिरामी छ । बिरामी बच्चाले चकचक गर्न सक्दैन । चकचक स्वस्थ बच्चाको पहिचान हो । बालबालिकामा हुने असिमित शक्तिको अर्को रुप चकचक हो । त्यसैले चकचके छोराछोरीमा गर्व गरौं ।

अन्त्यमा, कोरोनाको प्रभाव कम गर्न बालबालिकालाई धेरै भन्दा धेरै साबुन पानीले हात धुन सिकाउन नबिर्सौं ।

लेखकका अन्य लेख !

नेपाली समाजले तय गरेको व्यवहार 

सार्वजनिक कार्यक्रम र कर्मकाण्ड

सरकारका छोराछोरी सरकारी स्कुलमा

भगवान किन हराए ?

कविताः सुइँना र औंसीको चन्द्रमा

शैक्षिक गुणस्तर : हाम्रो अवस्था !

कोहलपुर नगर कार्यपालिकाका शाखा अधिकृत एवम् लेखक न्यौपाने सल्लेरी खबरका नियमित स्तम्भकार हुन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्