Logo

लाइभ अपडेट : कोरोना भाइरस

विश्वमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
५४०,६७७
संक्रमित
११,७४०,१००
निको भएका
६,६४२,७७१
नेपालमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
३५
संक्रमित
१५,९६४
निको भएका
६८११

कोरोनाको भ्याक्सिन नआए के गर्ने ?कोरोनाको भ्याक्सिन छिटो भन्दा छिटो बजारमा आओस् र यस भाईरसबाट मुक्त भई आफ्नो सामान्य जीवनमा फर्किने सबैको चाहना रहेको छ । त्यसैले यसको भ्याक्सिन बनाउनको निम्ति विश्वका विभिन्न देशहरु लागि परेका छन् । तर, दुःखको कुरा कोभिड– १९ को भ्याक्सिन छिटै बजारमा आउने संभावना एकदमै न्युन रहेको छ । यो तितो यथार्थलाई जति सक्दो छिटो आत्मसाथ गर्यो उति राम्रो हुन्छ किनकि कुनै पनि रोगको भ्याक्सिनको विकास गर्न सामान्यतया एक दशक सम्मको समय लाग्ने गर्दछ ।

अहिलेसम्म विश्वमा करिब १०० भ्याक्सिनहरुको विकास हुँदैछन् जसले कोभिड– १९ लाई निर्मुल पार्न सक्ने क्षमता राख्न खोज्छन् । ती मध्ये कुनै–कुनै भ्याक्सिनले मानवमाथि परीक्षण गर्ने अधिकार समेत पाई सकेका छन । केही ठुला कम्पनी जस्तै फाइजरले विकास गरेको भ्याक्सिन मानवमा परीक्षण गर्न सुरु गरी सकेको छ । त्यस्तै अक्सफोर्डबाट पनि यस्तै खुसीको समाचार आइरहेको छ । जब सम्बन्धित विशेषज्ञहरु भएको संघ सस्थाबाट यस्तो खबरहरु आउँछ, केही न केही मनभित्र आशाको दियो बल्छ जुन स्वभाविक पनि हो । कुनै पनि रोगसँग लड्न भ्याक्सिनले ठूलो मद्दत गर्छ ।
छोटकरीमा भन्नु पर्दा रोगसँग लड्न चाहिने भ्याक्सिन ब्रह्मास्त्र जस्तै हो । डब्ल्यूएचओका अनुसार वर्षेनी भ्याक्सिनको मद्यतले विश्वमा करिब २५ लाख बालबालिकाहरुको ज्यान जोगिन्छ ।

तर, अहिले भ्याक्सिन बनाउन सजिलो छैन । समयसँगै प्रविधिको विकास त हुन्छ नै तर यसका साथै जीवाणुको पनि विकास भइ रहेको हुन्छ । २१ औं शताब्दीमा प्रविधिको विकास धेरै भएकाले भ्याक्सिन बनाउन सजिलो हुनु पर्ने हो । खासमा भ्याक्सिन बनाउनु अझै पनि एकदमै खर्चिलो, जोखिमपूर्ण र एक लामो प्रक्रिया हो । कुनैपनि भ्याक्सिनलाई स्वीकृति पाउन धेरै चरणहरु पास गर्नु पर्ने हुन्छ । समग्रमा भन्नू पर्दा परीक्षणको लागि बनेका १०० भ्याक्सिनमध्ये १० भ्याक्सिनले मात्र मानव परीक्षण पास गर्छन् र बजारमा आउने गर्छन् । भ्याक्सिन चाँडै बन्दैन । इतिहासमा निकै चाँडो बनेको मानिने भ्याक्सिन बन्न चार वर्ष लागेको थियो । हामी सकारात्मक भइ कोभिड– १९ को भ्याक्सिन एक–दुई बर्ष भित्र आइपुग्ने सोंची रहेका छाैँ ।

डब्ल्यूएचओले पनि कोरोनाको भ्याक्सिन सायद नआउन पनि सक्छ र हामी यससँगै बाँच्नु पर्ने पनि हुन सक्छ भनी चेतावनी दिएको थियो । त्यसैले अहिले देखि हामीले आफ्नो मानसिकतालाई तयार पार्नु पर्छ कि सायद कोरोनाको भ्याक्सिन नआउन पनि सक्छ ।

उदाहरणको लागि करिब ३ करोडभन्दा बढीको ज्यान लिएको एचआईभी एड्सको भ्याक्सिन एक–दुई वर्षभित्र निकालिने दाबी अमेरिकी चिकित्सकले गरेका थिए तर, आज चार दशक बितिसक्दा पनि त्यसको भ्याक्सिन फेला परेको छैन । सन् २००३ मा देखिएको सार्स भाइरसको भ्याक्सिन १७ वर्ष पछि पनि अझै बनेको छैन । त्यस्तै वर्षेनी विश्वमा २३ करोड बिरामी र ४ लाखभन्दा बढीको मृत्यु मलेरियाको कारणले हुन्छ तर पनि यसको भ्याक्सिन अझै बनेको छैन ।

बल्लबल्ल आएको डेंगुको भ्याक्सिन पनि कुनै–कुनै ठाउँमा नकारात्मक परिणाम देखाइ रहेकाले पूर्णरुपमा विश्वस्त हुने अवस्था छैन । इतिहास पल्टाएर हेर्दा कुनै कुनै रोग या जीवाणुको भ्याक्सिन अहिलेसम्म बनेको छैन र भ्याक्सिन बने पनि सो भ्याक्सिन बन्न धेरै समय लागेको थाहा पाउन सकिन्छ । त्यसैले भर्खरै देखा परेको कोरोनाको भ्याक्सिन छिटै बजारमा आउँछ भनी भर नपर्दा हुन्छ । जबसम्म कोरोनाको भ्याक्सिन आउँदैन तबसम्म हाम्रो जीवन कस्तो होला ?

कहिलेसम्म कोरोनाको भ्याक्सिन आउँछ भन्ने कुनै टुंगो छैन । त्यसैले हामीले हाम्रो मानसिकतालाई यहीं अनुरुप तयार गरिरहनु राम्रो हुन्छ । कोरोनाको संक्रमण पहिलो, दोस्रो र तेस्रो चरण गरी आउने विज्ञहरु बताउँछन् । अहिले बिस्तारै बिस्तारै केही शहरहरु खुली रहेको छन् तर संक्रमण देखिने बित्तिकै फेरि लकडाउन गर्नुपर्ने हुन्छ । यो सिलसिला भ्याक्सिन नआउनजेल यस्तै चली नै रहन्छ । यसको उदाहरण चीनमा देख्न सकिन्छ । कोरोनाको महामारीबाट छुटकारा पाएको चीनले संक्रमण फेला पर्दा बेला बखतमा फेरि लकडाउन गरि रहेको छ ।

हाम्रो स्वतन्त्रतामा पनि यसको असर पर्ने देखिन्छ । सायद हामी फेरि पहिलेको जस्तै धेरै जना भेला हुन नपाउन पनि सक्छाैँ । चाडपर्वमा लाग्ने मेला नलाग्न सक्छन्, सांगीतिक कन्सर्टहरु नहुन पनि सक्छन्, फिल्महलहरु नचल्न सक्छन् किनकी त्यहाँ धेरै भीड जम्मा हुने गर्छ । यी सबै पूर्णरुपमा बन्द नै हुन्छ त भन्न सकिंदैन तर यदि खुले पनि केही बढी नियम कानुनको पालना गर्नुपर्ने हुनसक्छ । जस्तै; सीमित व्यक्तिलाई मात्र प्रवेशको स्वीकृति वा तोकिएको दुरी कायम गर्नु पर्ने ।

स्पेनले यस्तै नियम ल्याएको छ । त्यहाँको रेस्टुराँले आफ्नो सामान्य क्षमताको मात्र एक तिहाई उपोभोक्तालाई खु्ला गरेको छ । यसरी सामाजिक दुरी बढ्नुको साथै कोरोना फैलिन पनि रोकिन्छ । छिमेकी देश भारतले पनि अनिवार्य रुपमा मास्क लगाउनु पर्ने नियम ल्याएको छ । त्यसैले हामी अब सायद पहिले जसरी स्वतन्त्र हुन सक्दैनौँ होला । कोरोनाको लक्षण देख्ने बित्तिकै आफूलाई आइसोलेट गरी राख्नु पर्ने नियम पनि आउन सक्छ । प्रायः धेरै क्षेत्रहरु अफलाईनबाट अनलाईन तर्फ मोडिन्छ । त्यसैले अनलाईन सम्बन्धित सिपहरु यो लकडाउनको बेला सिकि राख्नु एकदम उपयुक्त हुनेछ । यदि कोरोनाको भ्याक्सिन बन्दैन भने जस्तो हाम्रो जीवनशैली थियो त्यसमा पूर्ण रुपमा परिवर्तन आउने पक्का छ ।

यस महामारीबाट बच्न सामाजिक दुरी कायम गर्नु उपयुक्त विकल्प हो । कोभिडको भ्याक्सिन तयार नभएसम्म समाजिक दुरी अपनाउनु पर्छ । कोरोनाबाट बच्न लकडाउनले सहयोग गर्दैन । यसले त मात्र कोरोना फैलिनबाट रोक्छ । लकडाउन गर्नुको प्रमुख उद्धेश्य भनेको परीक्षण गर्न सजिलो होस भन्ने हो । जति लकडाउन बढ्दै जान्छ, त्यति नै आर्थिक भार बढ्नेछ र सन् १९२९ मा आएको महामन्दीको सामना फेरि विश्वले गर्नु पर्नेछ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्