Logo

लाइभ अपडेट : कोरोना भाइरस

विश्वमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
१,१६६,०३९
संक्रमित
४३,८७३,४१२
निको भएका
३२,२३६,६५४
नेपालमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
८७६
संक्रमित
१६०,४००
निको भएका
११८,८४३

भारतविरुद्ध राष्ट्रवादी देखिने ओली चीनको नाकाबन्दीमा किन चुप ?६ असोज, काठमाडौं – नेपाल सरकारले २०७२ सालमा आफ्नो नयाँ संविधान जारी गरेपछि तराई मधेशका राजनीतिक दलहरुको आडमा भारतले अघोषित नाकाबन्दी लगाएको थियो । भारतले नाकाबन्दी लगाएको पाँच वर्ष पूरा भएको छ । नाकाबन्दीको समयमा तत्कालीन सुशिल कोइराला सरकारले सहमति र वार्तामार्फत नै समस्या समाधान गर्ने बताए पनि प्रमुख प्रतिपक्षी दल तत्कालीन नेकपा एमालेका नेता केपी शर्मा ओली भने भारतको विरोध गर्न राष्ट्रवादी बनेका थिए ।

त्यही भारतविरुद्धको राष्ट्रवादले प्रधानमन्त्री ओलीले ०७४ को निर्वाचनमा जनतालाई झक्याएर चुनावी परिणामसमेत आफ्नो पोल्टामा पारेका छन् । उनी अहिले दोस्रो पटक प्रधानमन्त्री भएका छन् । नाकाबन्दी लगत्तै पनि उनी प्रधानमन्त्री बनेका थिए । उनले पाँच वर्षअघि भारतले लगाएको नाकाबन्दीको अहिले पनि विरोधी गरेर राष्ट्रवादको ताज पहिरिरहेका छन् । तर, चीनको अघोषित नाकाबन्दीका विषयमा पनि अहिले सत्तामा रहेका प्रधानमन्त्री ओली मौन देखिएका छन् ।

अहिले चीनसँगका मुख्य दुई नाकाहरु ठप्प छन् । कोरोना भाइरस महामारी नियन्त्रणको पहलस्वरुपत गत चैतमा सरकारले सम्पूर्ण अन्तर्राष्ट्रिय सीमा नाका बन्द गर्ने निर्णय गरेको थियो । तर, सरकारले अतिआवश्यक सामग्रीको आयत भने जारी राख्‍ने बताएको थियो । सोही कारण भारतबाट आयात जारी छ भने चीनबाट हुने आयात ६ महिनाभन्दा लामो समयदेखि ठप्प छ । भारतमा दैनिक लाखौं संक्रमित थपिए पनि निर्वाध सामग्री तथा मानिसहरुको आवातजावत भइरहेको छ भने चीनसँग भने लगातार ६ महिनाभन्दा बढी समयदेखि नाका ठप्प छन् ।

चीनको अघोषित नाकाबन्दी

नेपाली व्यापारीहरुले गर्मी मौसमका लागि आयात गरेका सामानहरु चिनियाँ बजार खासामा अपत्र परेको छ । नेपालीहरुलाई आफ्नो सामानको हेरविचार गर्न पनि जान दिएको छैन । त्यसैगरी गर्मी मौसमका लागि खरिद गरेका सामग्रीहरु जाडो मौसम सुरु हुन लाग्दा पनि ल्याउन पाएनन् चिनियाँ नाकाबन्दीका कारण । चीनबाट आयात हुने खाद्यान्‍नलगायतका सामग्रीहरु पनि ल्याउन पाइएको छैन ।

रसुवागढी भन्सार नाका खोल्न सरकारले पटक-पटक आग्रह गरेपछि खोल्‍न भने पनि नेपाललाई फेरि चीन सरकारले झुक्याएको छ । रसुवागढी भन्सारका अनुसार चीनले भदौ २६/२७ गतेदेखि सामान छाड्ने आश्वासन दिएको थियो । तर, त्यसको साता दिन बितिसक्दा पनि सामान छोडिएको छैन ।

भन्सार प्रमुख पुण्यविक्रम खड्काले नेपाल पक्षबाट नाका खोल्न पटक-पटक आग्रह भए पनि चीनले यसमा चासो नदेखाएको बताए । “अघिल्लो सातादेखि सामान छाड्छौं भनेका थिए । तर, उनीहरूले छाडेनन्। अहिलेसम्म तल्लो तहबाट हामीले धेरै प्रयास गरिसकेका छौं,” खड्काले भने । नाका खोल्नका लागि जिल्ला प्रमुख र भन्सार प्रमुखले पटक-पटक प्रयास गरेको उनले जानकारी गराए । नेपालतर्फ कोरोना संक्रमितको संख्या बढ्दै जाँदा नाका खोल्न चीन अनिच्छुक देखिएको बुझाइ नेपाली पक्षको छ ।

माघ १५ देखि बन्द रहेको रसुवागढी नाका गत असार २२ गते खुलेको थियो । तर, साउन ३२ गतेसम्म सञ्चालनमा आएको नाका त्यसपछि चीन र नेपाल दुवैतर्फ पहिरो गएका कारण फेरि बन्द भएको थियो । फेरि चीनले केरूङबाट भदौ १२ देखि १७ गतेसम्म नेपाल भित्रिनका लागि आइपुगेका सामान छाड्यो । चीनले पाँच दिनसम्म दैनिक आठ कन्टेनर सामान नेपाल भित्रिन दिएको थियो । पाँच दिनपछि फेरि बन्द गरिएको थियो । चीनसँगको अर्को प्रमुख व्यापारिक मार्ग तातोपानी नाका पनि केही समयअघिको बाढी–पहिरोका कारण पूर्ण रूपमा बन्द छ । दसैं नजिकिँदै गएका बेला तातोपानी नाका पनि बन्द रहेकाले केरूङ नाका खुलाउनुपर्ने दबाब नेपाली प्रशासनलाई छ ।

ओलीको राष्ट्रवाद किन मौन

भारतले गरेका हरेक कामहरुको विरोध गर्ने प्रधानमन्त्री ओली भने चिनियाँ अघोषित नाकाबन्दीमा मौन देखिएका छन् । सत्तारुढ दलको आन्तरिक राजनीतिमा प्रत्यक्ष हस्तक्षेप राख्‍नसक्ने हैसियत बनाएको चिनियाँ राजदूतलाई बोलाएर यस विषयमा कुनै स्पष्टिकरण पनि सोधिएको छैन । ६ महिनादेखि नाका बन्द रहँदा करोडौंको घाटा व्यहोरिरहेको भए पनि सरकारले भने यस विषयमा कुनै चासो देखाएको छैन । चीनलाई दबाब दिँदा सरकार अप्ठ्यारोमा पर्नसक्‍ने आँकलन गरेर प्रधानमन्त्री ओलीले नाका खोल्‍ने विषयमा मौनता साँधेको देखिन्छ ।

रसुवागढी भन्सार तथा वाणिज्य मन्त्रालयको आग्रहका बाबजुद चीनले पटक-पटक नाका खोल्न आलटाल गरेपछि परराष्ट्र मन्त्रायलयको ध्यानाकर्षण गराइएको छ । रसुवागढी भन्सारले शुक्रबार परराष्ट्रलाई पत्र लेखेर नाका खुलाउन गरेका सबै प्रयास चीनले असफल पारेको विषयमा मन्त्रालयको ध्यानकर्षण गराएको थियो ।

दसैँ नजिकिँदै गएका बेला तातोपानी नाका पनि बन्द रहेकाले केरूङ नाका खुलाउनुपर्ने दबाब दिए पनि सरकारले भने केही पहल गरेको देखिँदैन । प्रधानमन्त्री ओलीले यस विषयलाई परराष्ट्र मार्फत समाधान गर्न सक्ने भए पनि चीन रिसाउने भयका कारण उनले यस विषयमा चासो दिएको देखिँदैन ।

publicnewsagency.org

प्रतिक्रिया दिनुहोस्