Logo

कोरोना नियन्त्रणमा छ करोड खर्चSpread the love

२४ असोज, जाजरकोट । कोरोना भाइरस महामारी रोकथाम तथा नियन्त्रणका लागि जाजरकोटका सात स्थानीय तहले असार मसान्तसम्म रु साढे छ करोड खर्च गरेको पाइएको छ ।

गत चैतदेखि असारसम्म क्वारेन्टिन व्यवस्थापन, स्वास्थ्य सामग्री खरिद र राहत वितरणमा जिल्लाका सात स्थानीय सरकारले रु छ करोड ६८ लाख ६६ हजार २६६ खर्च गरेका हुन् । साउनयताको हिसाब सार्वजनिक हुन बाँकी छ ।

कोभिड–१९ महामारी नियन्त्रण तथा रोकथामका नाममा छेडागाड नगरपालिकाले रु दुई करोड २५ लाख ७२ हजार ४९५, भेरी नगरपालिकाले रु एक करोड ४४ लाख ८७ हजार ६९८ र नलगाड नगरपालिकाले रु ५८ लाख १७३ खर्च गरेका हुन् ।
त्यस्तै शिवालय गाउँपालिकाले रु ७० लाख, बारेकोट गाउँपालिकाले रु ७५ लाख ६० हजार ९००, जुनीचाँदे गाउँपालिकाले रु ५४ लाख ४५ हजार र कुशे गाउँपालिकाले रु ४० लाख खर्च गरेको पालिकाले जनाएका छन् । जिल्ला समन्वय समिति जाजरकोटले आयोजना गरेको गत आर्थिक वर्षको वार्षिक प्रगति समीक्षा कार्यक्रममा पालिकाहरुले उक्त खर्च विवरण पेश गरेका हुन् ।

जाजरकोटका सात पालिकाले अस्तव्यस्त क्वारेन्टिनमा जथाभावी तरिकाले करोडौँ बजेट खर्च गरेको भन्दै स्थानीयवासीले खर्च विवरण पारदर्शी तरिकाले सार्वजनिक गर्न माग गरेका छन् । स्थानीय सरकारले कोरोना भाइरसको नाममा न त स्थायी संरचना निर्माण गरे न त अस्थायी क्वारेन्टिन व्यवस्थित भए तर पनि ठूलो मात्रामा रकम खर्च गरेको पाइएको नागरिक अगुवा राजेन्द्रविक्रम शाहले बताए । “कोरोना महामारी नियन्त्रण तथा रोकथामको नाममा फजुल खर्च बढी गरिएको, केही सामग्रीको मूल्य तथा परिणामसमेत बढी राखेको पाइएको छ”, नागरिक अगुवा शाहले भने, “जनप्रतिनिधिसँगको मिलेमतोमा केही कर्मचारीका लागि महामारी कमाउने माध्यम भएको छ ।”

पालिकाले महामारी नियन्त्रण तथा रोकथामलगायतका शीर्षकमा विपन्न परिवारलाई खाद्यान्न वितरण, प्रचारप्रसार, साबुन, मास्क, आरडिटी परीक्षण, गर्भवती महिलालाई भिडियो एक्सरे, औषधि खरिद क्वारेन्टिनमा रहेका नागरिकका लागि श्यया, बिस्तरा, लत्ताकपडा, खाना नास्ता, बिरामीलाई राहत वितरण, गाडी भाडालगायतमा खर्च गरेका छन् ।

सबैभन्दा धेरै छेडागाड र भेरी नगरपालिकाले बजेट खर्च गरेका छन् । भारतलगायतका स्थानबाट नागरिक जिल्लामा भित्रिएकाले क्वारेन्टिनमा खाना र अन्य व्यवस्थापनमा ठूलो रकम खर्च भएको जनाएका छन् । जिल्लाका विभिन्न ३७ स्थानमा क्वारेन्टिन बनाइएको थियो । अन्य सबै ठाउँका क्वारेन्टिन हटाइएको भए पनि भेरी नगरपालिकाको त्रिभुवन माविमा रहेको क्वारेन्टिन जिल्ला बाहिरबाट आएकाहरुलाई राख्ने गरिएको छ ।

तेइस जना अहिले पनि क्वारेन्टिनमा बसिरहेका छन् । क्वारेन्टिनमा बस्नेलाई खाना, नास्ता र सरसफाइ सामग्री, ओछ्यानलगायतका वस्तुको व्यवस्थापन गर्ने गरिएको छ । धेरै क्वारेन्टिनमा खानेपानी र शौचालयको अभाव, एउटै कोठामा २५ जनाभन्दा बढी कोचिएर बस्नुपर्ने, छाना चुहिने, लामखुट्टे र उडुस लाग्ने, खानानास्ता गुणस्तरहीन हुने गरेको गुनासो आउने गरेको थियो ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्