Logo

लाइभ अपडेट : कोरोना भाइरस

विश्वमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
१,१२९,५९१
संक्रमित
४१,०४०,६१९
निको भएका
३०,६२५,८५९
नेपालमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
८१२
संक्रमित
१४८,५०९
निको भएका
१०२,८२०

महिला भएकै कारण आफ्नो सपना त्याग्नु नहुने बताउँदै महिला उद्यमी३० असोज, काठमाडौं ।

“आफ्नो सपनालाई त्याग्नु भनेको आफूलाई त्याग्नु हो!”

खाने मुखलाई जुँगाले छेक्दैन भन्नुहुन्छ, एक उद्यमी अनि किसान शर्मिला अधिकारी रावत  र कञ्चनजङ्घा चिया घर र अनुसन्धान केन्द्रकि निर्देशक शान्ता बास्कोटा कोइराला !

हल्ट प्राईज, सुदूरपश्चिम विश्वविद्यालय र IAAS Nepal LC FU-FoA टिकापुरको संयुक्त प्रयास र सहकार्यमा हिजो अन्तर्राष्ट्रिय ग्रामीण महिला दिवसको अवसर पारि आयोजित “Women in Agriculture-Stories from struggle to success” शीर्षकको अनलाइन कार्यक्रम शर्मिला अधिकारी रावत (किसान र उद्यमी) र शान्ता बास्कोटा कोइराला (कञ्चनजङ्घा चिया इस्टेट र अनुसन्धान केन्द्रकी निर्देशक) को आतिथ्ययतामा  उत्साहजनक रुपमा सम्पन्न भयो। मनमा आँट, साहस अनि हिम्मत र आफूमा विश्वास हुने हो भने कुनै पनि कार्यमा सफलता मिल्ने कुरा उहाँहरूको थियो ।

विशेष त महिला भएकै कारण देखिने समस्या र चुनैतिलाई औँल्याउँदै आफ्नो सपना त्याग्न नहुने कुरा कार्यक्रममा बताइएको थियो । ग्रामीण क्षेत्रमा महिलालाई घरको चार ढोका भित्रै बसेर भान्सा र घरपरिवार सम्हाल्नु पर्छ भन्ने मानसिकताले आज कृषि क्षेत्रमा पनि महिला निकै पछाडि छन् सोही विचारलाई हटाउन र पुरुष बराबर महिला पनि गर्छन् भन्ने भनाई पनि उहाँहरूले प्रमाणित गर्नु भएको छ । कार्यक्रममा विभिन्न ठाउँबाट सहाभागीहरु उपस्थित हुनुहुन्थ्यो ।

कार्यक्रममा उपस्थित अतिथिहरु शर्मिला अधिकारी रावत र शान्ता बस्कोटाले आफ्ना जीवनका सङ्घर्ष, चुनौती र सफलताका कहानीलाई अत्यन्तै प्रेरणादायी रुपमा प्रस्तुत गर्नु भएको थियो । दुवै जना पाहुनाले आज नगरे कहिले गर्ने र आफूले नगरे कसले गर्ने कुरालाई बडो उत्कृष्ट ढङ्गले प्रस्तुत गर्नु भएको थियो । बिचमा कार्यक्रमलाई थप व्यवस्थित बनाउने उद्देश्यले भिडियो देखाई अझै कार्यक्रमलाई अन्तरक्रियामुखी बनाइएको थियो । जसले कार्यक्रममा सुनमा सुगन्ध थपिदिने काम गर्‍यो।

कार्यक्रम हल्ट प्राईज सु.प. बिश्वबिद्धालयका क्याम्पस निर्देशक प्रेम प्रकाश बुढाथोकी र IAAS Nepal LC FU-FoA, Tikapur को Local Director मुना थापाको closing Speech बाट कार्यक्रम अन्त्य गरिएको थियो ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्