Logo

१९९२ मा भएको दलाई लामाको भ्रमणको सम्झनामा रुसमा बौद्ध मन्दिर बनाइनेSpread the love

 २ कार्तिक, मस्को । कल्मीक केन्द्रीय गुम्बाका प्रतिनिधि टेलो तुल्कू रिनपोचे र भिक्षुहरूले काल्मीकिआ गणतन्त्रको केचेनरीमा बौद्ध मन्दिर निर्माणको लागि एउटा महत्त्वपूर्ण समारोह गरेका छन् । 

तेलो तुल्कू रिन्पोचेले उद्घाटन गर्दै सन् १९९२ मा दलाई लामाको कल्मीकिया गणतन्त्रको दोस्रो भ्रमणको क्रममा शिक्षा दिएको र बौद्ध मन्दिर निर्माणको लागि ठाउँ पवित्र गराएको स्मरण गरेका छन्  

रिन्पोचेले भने, “यो एकदम प्रतीकात्मक छ कि हामीले अब केचेनरीमा नयाँ बौद्ध मन्दिरको जग बसाल्दैछौं । यो वर्ष, परमपवित्र दलाई लामा ८५ वर्ष पुगेको अवसरमा सीटीएले उनलाई कृतज्ञता प्रकट गर्ने वर्षको रूपमा घोषणा गरेको छ ।”

धार्मिक प्रार्थना सुरु गर्नुअघि प्रतिनिधि टेलो तुल्कू रिन्पोचेले दलाई लामाको कल्मीकिया भ्रमणको फोटो एल्बम दान गरे, जुन गत हप्ता केन्द्रीय बौद्ध मठमा प्रस्तुत गरिएको थियो । फोटो एल्बम पुस्तकमा १९९२ मा केट्चेनरी भ्रमणसहितको फोटो राखिएको थियो । 

टेलो तुल्कू रिन्पोचेले सबै पवित्र बौद्ध स्थानहरूबाट पृथ्वीसहितको एउटा जहाज ल्याएर यसको जग बसालेको थियो । भविष्यको मन्दिर, र मूर्तिहरु राख्‍नका लागि दलाई लामाद्वारा दान गरिएका विशेष स्थान पनि तोकेको बताइएको छ । 

सोही दिन, टेलो तुल्कू रिनपोचेले गशुन-बुर्गुस्टा गाउँ पनि भ्रमण गरे, जहाँ उनले लामा सोंगखापाको नयाँ मूर्तिलाई अभिषेक गरे । लामा सोंगखापाको मूर्ति नयाँ रोटुन्डामा स्थापित गरिएको थियो, जसले रक गार्जियनको वास्तुगत परिमाण पूरा गर्दछ ।

पहिले, आठ प्रकारका स्तूपहरू र हरित ताराको मूर्तिसहितको एक रोटुन्डा यहाँ निर्माण गरिएको थियो ।

लामाको मूर्ति स्थापना समारोहअघि मानद प्रतिनिधि टेलो तुल्कु रिन्पोचेले गशुन बुर्गुस्ता गाउँका बासिन्दासँग कुरा गरेका थिए । रिन्पोचेले यस समारोहका लागि स्थानीयहरुलाई बधाइ दिए र गाउँ वरपर भएका सकारात्मक परिवर्तनहरूको उल्लेख गरे । 

तेलु टल्कु रिन्पोचेका अनुसार यो धेरै जसो त्यहाँका मानिसहरु आफैंले बटुलेको योग्यताका साथै गाउँका अधिकारीहरुको कडा परिश्रमका कारणले भएको हो । “आज सबैको लागि आध्यात्मिकको दिन हो । मलाई आमन्त्रित गर्नु भएकोमा धन्यवाद । म तपाईको सफलता, विकास, तपाईका बच्चाहरुको राम्रो अध्ययन गर्न, काम गर्न र हाम्रो गणतन्त्रको समृद्धिको लागि शुभकामना व्यक्त गर्न चाहन्छु, “टेलो टुलकु रिन्पोचेले बुर्गुस्ताका जनतालाई धन्यवाद दिँदै भने ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्