Logo

अलकायदा, आईएसआईएल कमजोर, तर २०२१ का लागि अझै ठूलो चुनौती : यूएनएससी रिपोर्टSpread the love

काठमाडौं । विश्‍वको सबैभन्दा ठूलो आतंकवादी संगठन अलकायदा र आईएसआईएल कमजोर भएको संयुक्त राष्ट्रसंघीय सुरक्षा परिषद्‌ले तयार गरेको रिपोर्टले जनाएको छ ।

विश्वका प्रमुख इस्लामी आतंकवादी संगठनहरू इस्लामिक स्टेट र अलकायदा दक्षिण एसिया र अफ्रिकी महाद्वीपमा २०२१ मा पनि यथार्थवादी खतरा भएको बताइएको छ । यद्यपि संयुक्त राष्ट्र सुरक्षा परिषद्ले तयार गरेको रिपोर्टमा संयुक्त राष्ट्र संघका सदस्य राष्ट्रका गतिविधिहरुले सैन्य खतरा उत्पन्‍न भएको जनाइएको छ ।

अन्तर्राष्ट्रिय सुरक्षासम्बन्धी यसको कोर कमेटीले विश्लेषण गरेको उनीहरूको धम्की प्रभावहरूको अध्ययन गरेको छ । इराकमा इस्लामिक स्टेट एण्ड लेभेन्ट (आईएसआईएल-देहश), अल-कायदा र सम्बन्धित व्यक्ति, समूह र उपक्रमसम्बन्धी संयुक्त राष्ट्र सुरक्षा परिषद्को विश्लेषणात्मक समर्थन र प्रतिबन्ध निगरानी टोलीको २१औं रिपोर्ट प्रतिवेदनमा ल्याइएको छ ।

सुरक्षा परिषदका सदस्यहरूको ध्यान “२०२० को उत्तरार्धमा इराकमा इस्लामिक स्टेट र लेभान्ट (आईएसआईएल) भित्रको प्रगतिले वर्षको सुरुमा देखा परेको प्रवृत्तिबाट उच्च स्तरको निरन्तरता देखायो, जबकि अल कायदाले यसको नेतृत्व र रणनीतिक सम्बन्धमा नयाँ र दबाबपूर्ण चुनौती सामना गर्यो।

निर्देशन, विभिन्न स्थानमा वरिष्ठ नेताहरूको अपवादको असाधारण अवधि अनुसरण गर्दै। ” प्रतिवेदनले कोभिडको महामारीलाई आईएसआएस र अलकायदा दुबैलाई असर गरेको र उनीहरूको फन्डिंग आपूर्ति श्रृंखलामा नराम्रो असर पारेकका कारण उनीहरुले अहिले कमजोर अवस्थामा भएको जनाइएको छ ।

“द्वन्द्वको क्षेत्रमा जोखिम बढ्न थालेपछि महामारीले आतंकवादीहरुभन्दा बढी कानुन र सुव्यवस्थाको बाधा उत्पन्‍न गरेको छ ।

प्रतिवेदनमा भनिएको छ, “गैर-कन्फ्लिक्ट जोनहरूमा, युरोपमा भएका आक्रमणहरूको एक श्रृंखलाको बावजुद, अनलाइन प्रचार र अप्रभावी विच्छेदन कार्यक्रमहरूको कारण कट्टरपन्थी इकोसिस्टमहरूको लचिलोपनको चित्रणको बावजुद यो खतरा तुलनात्मक रूपमा कम रहेको छ ।”

प्रतिक्रिया दिनुहोस्