Logo

सन्तुलित आहार हाम्रो शरीरका लागि किन आवश्यक छ ?Spread the love

एजेन्सी । सन्तुलित आहार यस्तो आहार हो जसमा हाम्रो शरीरलाई स्वस्थ राख्नको लागि आवश्यक पर्ने विभिन्न पौष्टिक तत्वहरू समावेश भएको हुन्छ। पोषक पदार्थ भन्नाले एक पूर्ण खाद्य पदार्थ हो जसमा कार्बोहाइड्रेट, प्रोटीन, फ्याट ( बोसो , चिल्लो पदार्थ ) , पानी, भिटामिन र खनिज पदार्थहरू समाबेश हुन्छ । सबैले आ-आफ्नो क्षमता अनुसार राम्रो खाना खान्छन्, तर पनि त्यस्ता व्यक्तिहरू मध्ये केही चाँडै बिरामी हुन्छन्। यसको कारण भनेको तपाईले खाने खाना सन्तुलित आहार नहुनु हो । सन्तुलित आहारमा हामी हरियो तरकारी, फलफुलआदि समावेश गर्दछौँ, जसले हाम्रो शरीरको धेरै महत्वपूर्ण कामहरु गर्दछ। आज हामी तपाईंलाई सन्तुलित आहारको लागि आवश्यक तत्वहरूको बारेमा भन्नेछौं
प्रोटिन
प्रोटिन हाम्रो शरीरको लागि सबैभन्दा आवश्यक पोषक तत्व हो। यसले हाम्रो शरीरको मांसपेशीहरू निर्माण गर्नुका साथै तिनीहरूलाई बलियो बनाउँछ। शरीरको लागि प्रोटिनको मात्रा व्यक्तिको उमेर र उसले गरेको शारीरिक काममा निर्भर गर्दछ। प्रोटिन सामान्यतया चीज, अण्डा, दूध, मटर, भटमासबाट प्राप्त गरिन्छ।
कार्बोहाइड्रेट
कार्बोहाइड्रेटबाट हाम्रो शरीरलाई आवश्यक ऊर्जा प्राप्त हुन्छ। यदि कुनै व्यक्तिले आफ्नो आहारमा पर्याप्त मात्रामा कार्बोहाइड्रेट समावेश गर्दछ भने, ऊ धेरै प्रकारका रोगहरूबाट बच्न सकिन्छ । दुध, केरा, आलु र ब्राउन राइस आदिबाट कार्बोहाइड्रेट पाउन सकिन्छ ।
मिनरल्स
हाम्रो शरीरमा रगतको कमीलाई हटाउन र हड्डी बलियो बनाउन मिनरल्सको आवश्यकता पर्दछ । मिनरल्सको कमीले स्नायु प्रणालीका रोगहरू पनि लाग्न सक्छन्, त्यसैले हाम्रो शरीरलाई स्वस्थ राख्न खनिजहरूले महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छन्।
फाइबर
फाइबरले हाम्रो शरीरमा खाना पचाउन महत्वपूर्ण भूमिका खेल्छ। हामीले लिएको खानेकुरालाई राम्रोसँग पचाउनका लागि हाम्रो खानामा पर्याप्त मात्रामा फाइबर समावेश गर्न आवश्यक हुन्छ । एक वयस्क व्यक्तिलाई प्रतिदिन २५ देखि ३० ग्राम फाइबर चाहिन्छ, जबकि बच्चाको लागि यो मात्रा १४ ग्राम हुन्छ।
भिटामिन
भिटामिन सन्तुलित आहारको सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण भाग हो। यद्यपि हामीलाई तिनीहरूको धेरै कम मात्रा चाहिन्छ तर तिनीहरू धेरै आवश्यक छन्। भिटामिनको विभिन्न प्रकारको काम पनि फरक फरक हुन्छ। केही भिटामिन रगतका लागि आवश्यक हुन्छ भने केही हड्डी र मांसपेशीका लागि आवश्यक हुन्छ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्