Logo

नेपाली पत्रकारिता : मेरो अनुभूति ! ( नवीन मरासिनी )Spread the love

मंसिर ७, काठमाडौं ।

14729335_10210253070905676_5989854610445125869_n

नवीन मरासिनी

गत बिहिबार कान्तिपुरमा “सुमनसंग” कार्यक्रम  हेरेपछि स्तब्ध भएको छु ।   पक्कै पनि कार्यक्रममा आमन्त्रित कन्चनशर्माको बारेमा थाहा पाएर स्तब्ध नहुने को होला र ? एक पटक उनका  पति र छोराहरुलाई नधिक्कार्ने यो समाजमाको होला र ? तर नेपाली पत्रकारिताले एक पटक फेरी सबैलाई सोच्न बाध्य बनाएको छ ।  के हामीले हाम्रा मेडियाहरुलेहामीलाई पस्केका सबै समाचारहरु सत्य र तथ्य हुन् जसलाई हामीले आखा चिम्लिएर बिस्वाश गर्नु उचित हो ? अथवामेडियाहरुले पस्केका समाचारहरुलाई हामीले आफै  विश्लेषण गरेर फिल्टर गरेर पत्याउनु पर्ने हो ? राष्ट्रिय स्तरमाकहलिएका मेडियाहरु समेत कतिपय ठाउँमा चिप्लेको देख्दा तमाम मान्छेहरुको ज्ञानको श्रोत मानिएका यीमेडियाको तथ्यपरता , निस्पक्षता र बिस्वनियता मै गहिरो चोट पुगेको अनुभूत भएको हुन्छ  ।

गत साल राष्ट्रिय दैनिक नागरिकले दिल शोभाको आमाघरको बारेमा बेश्याबृतिको संगिन आरोप लगाउदै पहिलो पृष्ठमैसमाचार छाप्यो ।  उक्त समाचारमा दिल शोभालाइ  लामो खोजमुलक पत्रकारिताको हवाला दिदै उनले अहिले सम्मगरेका कामलाई माटोमा मिलाई दिएको थियो ।  नागरिकमै छापिएको हुँदा  सबै  पाठकले  बिश्वाश  गरेर त्यो समाचारपढेर आफ्नो धारणा  गराएका थिए ।  आफुले श्रद्धा गरेकी देवी ठानिएकी दिल शोभाप्रति सबै पाठकले थुकको खोलोबगाएका थिए ।  पुरै समाजले उनलाई घृणाको नजरले हेरेको थियो ।  तर त्यो समाचार सत्य थिएन , भ्रम पूर्ण थियो ।  के त्यसको जिम्मेवारी स्वरुप पत्रिकाले अर्को सस्करणमा “क्षमायाचना प्रार्थी ” का दुइ शब्द लेखेर उम्कन मिल्छ ? के दिल शोभाको बर्षौको मिहेनतबाट बनेको सामाजिक प्रतिस्ठा राष्ट्रिय पत्रिकाको एकै सस्करणले क्षत विक्षतगराउदा त्यसलाई कारवाही गर्ने कुनै निकाय छैन ? गाउँका  कुना कुना सम्म सर्व साधारणले यिनै पत्र पत्रिका पढेरआफ्नो धारणा बनाऊछन् , तर्क बितर्क गर्छन तर ति बिचराहरुलाई के थाहा हाम्रा राष्ट्रिय भनिने मेडिया को हालतयस्तो छ भनेर !

“सुमनसंग” भन्ने कार्यक्रमकै कुरा गरौ ।  उक्त कार्यक्रमको नामै  काफी छ  ।  कान्तिपुर टेलिभिजन , अनि सुमन खरेल।  त्यो भन्दा अरु के चाहियो श्रोता र पाठकका लागि ।  तर के त्यो कार्यक्रमा कन्चन शर्माको  एक पक्षीय  भएन र ? केसुमन खरेलले हामी श्रोतालाई उनका पति र छोराहरुको प्रतिक्रिया   पनि लिएर प्रसारण गर्नु पर्ने थिएन ? यदि  उनले उक्त इन्टरभ्यू पहिला पतिलाइ देखाएर, त्यसको प्रतिक्रिया लिएर  मात्र प्रसारण गरेको भए आम मान्छेले  कमसेकम  सहि धारणा गराउन सक्थे ति पति पत्नीका बारेमा ।  हो कन्चन शर्मा लाई अन्याय भएको होला तरसमाचारको अर्को साइड के हो भनेर जान्ने अधिकार आम पाठक र श्रोतालाई हुदैन र ? सुमन खरेल जस्तो प्रतिष्ठित पत्रकारले संचालन गरेको कार्यक्रममा त  आम श्रोतालाइ आधा समाचार पस्केर धारणा बनाउन लगाइन्छभने अरु को हालत के होला ?

सबै भन्दा दुखको कुरा त अहिले हामीले बनाउने विचार र धारणा,   हाम्रा ज्ञानका श्रोत जे भने पनि यिनै मेडियाभएका छन् ।  यी मेडिया जे भन्छन हाम्रा लागि परम सत्य त्यहि हो ।  यिनीहरुले लेखेका , प्रसारण गरेका कुरा अकाट्यहुन्छन हाम्रा लागि ।   हामीले गर्ने चिया गफ हुन् या सिरियस चिन्तन प्राय यिनै मेडियाले बनाएको हुन्छ ।  हामी तर्क – बितर्क गर्छौ यिनलाई आधार बनाएर तर कहिल्यै सोच्दैनौ यिनीहरुको यथार्थ धरातल  २,३ वटा राष्ट्रिय  मेडिया हाउसलागे भने अहिले हाम्रो देशमा सेतो कालो हुन्छ ।  कालो उतिखेरै सेतो हुन्छ ।  अहिले आम मान्छेले डाक्टर गोबिन्द केसीवा लोकमान वा सुजाताका  बारेमा जे धारणा बनाएका छन् ति सबै मेडिया कै आधारमा बनाएका छन् र ति  सबै सत्य रतथ्य परक छन् जस्तो लाग्दैन ।  कति यथार्थ वा कति मन गढन्ते भनेर कसरि   छुट्याउने आम पाठकले ? कसरिफिल्टर गर्ने सर्वसाधारण पाठकले ?


राज्यको चौथो अंग भनेर चिनिने पत्रकारितामा कुनै नियन्त्रण छैन । अहिले  मेडिया छाडा भएको छ आजकल  हाम्रोनेपालमा । अनलाइनमा जसले जे लेखे पनि हुने , ब्लगमा जे लेखे पनि हुने , जसको चरित्र जसरि हत्या गरिदिए पनिहुने, पत्रकार भने पछि जे मा पनि छुट हुने प्रबिर्ती बढेको छ ।  सायद त्यसैले यो  कहिले दिल शोभासंग चिप्लिन्छ , अनि कहिले अनुजाको एक करोड काण्ड मा चिप्लिन्छ अनि कहिले सुमनसंग चिप्लिन्छ।   सत्य, तथ्य र निस्पक्षसमाचार पढेर आफ्नो ज्ञानको क्षितिज फराकिलो बनाऊछु भन्ने पाठक त सधै बिचरा हुने भयो हाम्रो नेपालमा ।  कहिले होलान हाम्रो मेडिया  गर्व गर्न लायक , भरोसा गर्न लायक अनि ढुक्क संग पढ्न र पढाउँन लायक ?

 

प्रतिक्रिया दिनुहोस्