Logo

समाज परिवर्तनसँगै अपराधका प्रकृति फेरिए, ४१ प्रकारका अपराधमा उजुरी शून्यSpread the love

१ जेष्ठ, काठमाडौं ।

कुनै बेला निकै ठूलो सङ्ख्यामा उजुरी पर्ने गर्भपतन, भ्रुणहत्या र हाडनाता करणी जस्ता जघन्य अपराधसँग सम्वन्धित मुद्दा काठमाडौं उपत्यकाको प्रहरी कार्यालयहरूमा आउन छाडेका छन् । यो समाचार आजको गोरखापत्र दैनिकमा प्रकाशित छ ।

समाज परिवर्तनसँगै शिक्षा, सचेतना र सूचना प्रविधिको विकासले यस्ता कतिपय अपराधका घटना शून्यमा झरेका छन् भने केही घटनामा कमी आउनुमा कानुनी सुधार तथा प्रहरीको सक्रियता प्रमुख कारक रहेको पाइएको छ ।

महानगरीय प्रहरी कार्यालय अन्तर्गत काठमाडौँ, ललितपुर र भक्तपुर गरी तीनवटा प्रहरी परिसर र परिसर अन्तर्गत वृत्तहरूबाट १७३ प्रकारका अपराधको अनुसन्धान तथा कानुनी कारवाहीका लागि मुद्दा दर्ता हुने गर्छन् ।

ती मध्ये ४१ भन्दा बढी अपराध तथा अपराधजन्य घटनाहरू करिब शुन्यको अवस्थामा पुगेका छन् । महानगरीय प्रहरी परिसर काठमाडौँका मुद्दा शाखा प्रमुख मोहन थापा गर्भपतन, भ्रुणहत्या र हाडनाता करणी अपराध हुनै छोडेको बताउनुहुन्छ ।

चिठीपत्र खोलेको, हराएको, चोरी भएको, बालविवाह, टेलिफोन कल वाइपास (भीओआईपी), छुवाछूत, सार्वजनिक सम्पत्ति हिनामिना, नदी तथा पोखरीमा हामफालेर, घाँटी काटी, विषालु सिरिन्जले घोपी र गोली हानी हत्या तथा आत्महत्या गर्ने जस्ता अपराधमा कमी आएको छ ।
नेपाल ल क्याम्पसका अपराध शास्त्रका प्रा।डा। रजीतभक्त प्रधानाङ्गा केही अपराध स्वत हराउँदै गएको बताउनुहुन्छ । यसका पछाडि धेरै कारणहरु छन् उहाँले भन्नुभयो– फौजदारी कानुनमा आएको सुधार, समाज परिवर्तन, चेतनाको विकास र प्रविधिको प्रयोगकले परम्परागत अपराध घट्दै गएका हुन ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्