Logo

लाइभ अपडेट : कोरोना भाइरस

विश्वमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
५६३,५९८
संक्रमित
१२,६५७,८२२
निको भएका
७,३८८,५७८
नेपालमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
३८
संक्रमित
१७०६१
निको भएका
१०३२८

घट्दैछ त्रिविको साख, अब बचाउने कसरी ?शिक्षा त्यस्तो चिज हो, जस्ले मानिसलाई पूर्ण रुपमा मानिस बन्न सिकाउँछ । सुक्ष्म भावनाहरुद्वारा सचेत गराई सत्यको पथमा लम्किन मानिसमा अनन्त शक्ति पैदा गर्ने काम शिक्षाले गर्छ । शिक्षाले मानवताको आह्वान खाँदिलो बनाउँछ र विश्वास उत्पादन गरि गहिरो चेत खुलाउँछ । मानवका हितमा हुने क्रियाहरुमा सक्रिय रहेर शिक्षाले मानसिक र शारीरिक शक्तिको भरपूर विकास गराउँदछ ।

उच्च शिक्षाको धरोहरका रुपमा स्थापित जेठो शैक्षिक संस्था त्रिभुवन विश्वविद्यालयले साच्चै नै नेपालीलाई शिक्षाको माध्यमबाट परिपक्व बनाउन सकेको छ त ?

आधुनिक शिक्षाको वृत्ति, संस्कारको श्रेष्ठता र अभिरुचि अनुसारको व्यक्तित्व निर्माणमा त्रिविले कत्तिको भूमिका खेल्न सकेको छ त ?

वा, त्रिवि आफै सिकिस्त बिरामी भएर शैय्यामा भूलभुलैया युक्त समयक्रम व्यतित गरिरहेछ ?

त्रि.वि को ६० औ वार्षिक दिवस मनाइरहँदाको अवस्थामा, यस्तै प्रश्नहरुको खोजीमा बहस गर्नैपर्ने आवश्यक देखिन्छ ।

वास्तवमा विश्वविद्यालयहरु यन्त्र उब्जाउने कारखाना जस्तै छन् । यहाँको शिक्षा प्रणाली, घिच्याएर वाक्क लाग्ने गरि शिक्षकका लेक्चर र ऐंठन युक्त सिलेबस र पुस्तक सामग्रीमा भर परेको छ ।

वास्तवमा विश्वविद्यालयहरु यन्त्र उब्जाउने कारखाना जस्तै छन् । यहाँको शिक्षा प्रणाली, घिच्याएर वाक्क लाग्ने गरि शिक्षकका लेक्चर र ऐंठन युक्त सिलेबस र पुस्तक सामग्रीमा भर परेको छ ।

शिक्षा एक कला हो, मानिस हर तरह अनुभवले पनि सिक्ने गर्छ । जसरी मानिसलाई दुःख पर्दा ऊ दुःख निवारणका अभ्यासहरु गर्न सिक्छ, उसै गरि शिक्षा व्यावहारिक र सत्य चेतमा विकसित हुनु पर्छ ।

विश्वविद्यालय नराम्ररी कु-राजनीतिको चंगुलमा फसेको छ । खुल्ला प्रतिस्पर्धाबाट भन्दा पनि आसेपासे र नातेदारलाई जागिर खुवाउने लालसामा हुने हिनामिना र गैर-नियुक्तिहरु, यी सबै प्राज्ञीक थलोलाई धरासय बनाउने खेलहरु हुन् ।

विश्वविद्यालयको शिक्षा खासमा भन्ने हो भने एउटा जञ्जीरमा बाँधेर बौद्धिक हुन आएको वर्गलाई मुर्खता लाद्ने अविवेकी शिक्षा हो । प्रमाणपत्र दिदैंमा व्यावहारिक पाटोबाट विश्वविद्यालयले आफू मुक्त भएको भान गर्न मिल्दैन । एउटा बीउँ हातमा लिएर निस्किएको ग्र्याजुएट विद्यार्थीलाई बीउँ रोप्ने जमीन, चाहिने खुला हावा उज्यालो, पोषण आदिको समेत ज्ञान नदिनुले विश्वविद्यालय अझै बाहिरी दुनियाको शिक्षाबाट टाढै रहेको कुरा प्रष्ट हुन जान्छ ।

त्रिविका परीक्षा प्रणाली, पठनपाठन, अध्ययन अनुसन्धानका अवस्थाहरु समेत नाजुक छन् । उत्कृष्ट हजार विश्वविद्यालयहरुमा त्रिवि पर्नुले मात्र समाजमा यसले दिने योगदानको मूल्यांकन हुन सक्दैन । र, अरु उचित विकल्प नभएरै त्रिवि धाउनु परेको वाध्यात्मक परिस्थितिलाई विद्यार्थी पढ्न आएकै छन् भनेर नजरअन्दाज गर्न पनि मिल्दैन । अनेकौं भयावह युक्त वेथितिहरुलाई बोक्दै त्रिविले अब कहिले सम्म चै नेपालको शिक्षा प्रणालीमा स्थायीरुपमा समाधान गर्न सक्छ ? यो भने प्रतीक्षा कै विषय बनेको छ ।

हालसालै अखबारहरु त्रिविका घिनलाग्दा घटनाहरुले रंगिए । पहिला कति भएका थिए र ढाकछोप गरिएका थिए भन्ने कुरा सजिलै अनुमान लगाउन सकिन्छ ।

सेवा आयोगका सदस्यले नातेदारलाई वदनियत ढंगले उत्तिर्ण गराएका खबरहरु । परीक्षा नियन्त्रण कार्यालयले लब्धांक प्रत्रमा परीक्षार्थीको प्राप्तांक नै हेरफेर गरेका खबरहरु । विश्वविद्यालयको हाता भित्र नै प्राध्यापक वर्गहरुद्वारा छात्राहरु माथि गरिएका यौन दुर्व्यवहारका खबरहरु ।

यस्ता केही उदाहरण दिन योग्य घटनाहरुबाट पनि प्रष्ट हुन्छ, त्रिविको साख गिर्दैछ भनेर ।

राजनीतिक भागबण्डाबाट हुने पदाधिकारी नियुक्ति र त्यसकै आडमा विश्वविद्यालय जस्तो प्राज्ञीक क्षेत्रमा हुने गैरकानुनी हर्कतहरु । यी एक अर्कामा जोडिएर सतहमा आउने कुरा हुन् । नियुक्तिका बेलामा हुने लेनदेन र गोप्य सहमति र त्यसकै आधारमा हुने पार्टीलाई फाईदा पुग्ने निर्णयहरु ।

विश्वविद्यालय नराम्ररी कु-राजनीतिको चंगुलमा फसेको छ । खुल्ला प्रतिस्पर्धाबाट भन्दा पनि आसेपासे र नातेदारलाई जागिर खुवाउने लालसामा हुने हिनामिना र गैर-नियुक्तिहरु, यी सबै प्राज्ञीक थलोलाई धरासय बनाउने खेलहरु हुन् ।

पेशागत हकहित भन्दा पनि पार्टीको झण्डा बोकेर विश्वविद्यालयमा हालिमुहाली गरिरहेका प्राध्यापक संगठन, कर्मचारी युनियन र विद्यार्थी युनियनहरु पनि त्रिविको यो उदेकलाग्दो अव्यवस्थाका साँचीहरु हुन् । शिक्षाको भोक लिएर विश्वविद्यालय छिरेर सबै वर्गहरु राजनीतिको तानशाही प्रवृत्ति बोकेर समाजमा फर्कन्छन् ।

उनीहरुले समाजलाई के सिकाउँछन् वा समाजले विश्वविद्यालयलाई हेर्ने दृष्टिकोण अब कस्तो रहन्छ ?

यी प्रश्नहरु आफैमा कारुणिक छन् । समाजलाई उत्पादक कसरी बनाउने भन्दा पनि अंहकार, हिंसात्मक प्रवृत्तिद्वारा समाजमा चातुर्यको खेल कसरी खेल्ने जस्ता पाठ पढाउँछ विश्वविद्यालय ।

रोजगार भनेको अफिसको घुम्ने कुर्चीमा बसेर फाईल पल्टाउनु मात्र होइन । जति नै डिग्री हासिल गरे पनि परेको खण्डमा हिलो माटोमा पनि खेल्न सक्नु पर्छ भन्ने ज्ञान विश्वविद्यालयले दिन सकेको छैन । जसका कारण समेत बेरोजगार रहेको बाहनामा विश्वविद्यालयलाई सराप्दै स्वदेशी भावहरुबाट विचलित भएर पश्चिमा देशहरुमा भाडा माज्न जानेको लर्कै लाग्छ ।

यी खतरायुक्त अनुभवहरुबाट डराउनेहरुलाई, समाजमा छक्का पञ्जा गर्न नजान्नेहरुलाई प्रमाणपत्र बाकसमा बन्द गरेर कोरिया जाने ज्ञान बाड्छ विश्वविद्यालय ।

साच्चै नै विद्यार्थीलाई के चाहिएको छ ? त्यो उनीहरु स्वयं विश्वविद्यालयको प्रांगणमा गएर बुझ्ने थोरै छन् । तर संकिर्णता र विकिर्णता नै शिक्षा हो भनेर बुझ्ने धेरै छन् ।

रोजगार भनेको अफिसको घुम्ने कुर्चीमा बसेर फाईल पल्टाउनु मात्र होइन । जति नै डिग्री हासिल गरे पनि परेको खण्डमा हिलो माटोमा पनि खेल्न सक्नु पर्छ भन्ने ज्ञान विश्वविद्यालयले दिन सकेको छैन । जसका कारण समेत बेरोजगार रहेको बाहनामा विश्वविद्यालयलाई सराप्दै स्वदेशी भावहरुबाट विचलित भएर पश्चिमा देशहरुमा भाडा माज्न जानेको लर्कै लाग्छ ।

शिक्षा सुधारको आधार विश्वविद्यालय हो र यस द्वारा नै राष्ट्रको सुनौलो भविष्य कल्पना गर्न सकिन्छ । विश्वविद्यालयको कुलपति प्रधानमन्त्री र सहकुलपति शिक्षा मन्त्री हुने प्रावधानमा परिमार्जन हुनु पर्ने जरुरी छ ।

पार्टी पंक्तिको चाकरी गर्न खुलेका प्राध्यापक, कर्मचारी र विद्यार्थीका अनियन्त्रित संगठनलाई नियमन गर्नु पर्छ । सम्बन्धन दिँदा खेरी गुणस्तर र पूर्वाधारको ख्याल गरेर मात्र दिनुपर्छ, नत्र मेडिकल शिक्षामा जस्तै विद्यार्थीबाट मनोमानी शुल्क दोहन गर्ने प्रवृत्ति अन्त्य हुने छैन ।

दलीय राजनीतिबाट मुक्त गरेर पदाधिकारीहरु खुल्ला प्रतिस्पर्धीबाट चयन हुन थाले भने त्रिविले पुनर्जीवन पाउने निश्चितप्रायः छ । योग्य नेतृत्वको छनोट गरेर

त्रिविलाई प्राज्ञीक, आर्थिक एवं व्यवस्थापकीय दृष्टिकोणले स्वायत्तता दिन सक्नु पर्छ ।

पार्टी पंक्तिको चाकरी गर्न खुलेका प्राध्यापक, कर्मचारी र विद्यार्थीका अनियन्त्रित संगठनलाई नियमन गर्नु पर्छ । सम्बन्धन दिँदा खेरी गुणस्तर र पूर्वाधारको ख्याल गरेर मात्र दिनुपर्छ, नत्र मेडिकल शिक्षामा जस्तै विद्यार्थीबाट मनोमानी शुल्क दोहन गर्ने प्रवृत्ति अन्त्य हुने छैन ।

सम्पूर्ण संयन्त्रमा गुणस्तरीय सेवा प्रवाह गर्न सके, प्राध्यापकको वृत्ति विकासमा उचित मूल्यांकन गर्न सके, कर्मचारीमा जवाफदेहीता सिर्जना गर्न सके, र विद्यार्थीको आत्मविश्वास जित्न सके त्रिविको गुमेको गौरव फिर्ता ल्याउन सकिन्थ्यो । यो आफैमा चुनौतीपूर्ण छ तर कुशल व्यवस्थापनद्वारा दीर्घकालीन योजना बनाएर अगाडी बढेको खण्डमा असम्भव भने छैन ।

(लेखक घिमिरे चिकित्सा शास्त्र अध्ययन संस्थान (IOM) महाराजगञ्जका इन्टर्न डक्टर समेत हुन् ।)

लेखकबाट थपः

छोरा छोरीलाई डाक्टर नै बनाउन पर्छ भनेर नसोच्नुस् !

कबीर सिंह: एक अहंकारयुक्त फकिर प्रेमीको कथा

 

प्रतिक्रिया दिनुहोस्