Logo

लाइभ अपडेट : कोरोना भाइरस

विश्वमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
५६३,५९८
संक्रमित
१२,६५७,८२२
निको भएका
७,३८८,५७८
नेपालमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
३८
संक्रमित
१६७१९
निको भएका
८४४२

बर्षायाममा सडक दुर्घटनाबाट कसरी सुरक्षित हुने ?विश्वमा मृत्युको आठौं प्रमुख कारक तत्वको रुपमा रहेको सवारी दुर्घटनाले नेपालमा पनि भयाभव रुप लिइरहेको छ । २०७४/७५ को तथ्यांकलाई आधार मान्ने हो भने २५४१ जनाले सडक दुर्घटना कै कारण ज्यान गुमाएका छन् । तर विश्व स्वास्थ्य संगठनलाई आधार मान्ने हो भने यो संख्या अझ बढेर ५००० पुगेको पाइएको छ ।

यसमा केही सडक निर्माताका गल्ती, केही यातायात चालकका कमजोरी त केही सवारी कमजोरी र केही यात्रुका हेल्चेक्र्याईं मुख्य कारणको रुपमा पाउन सकिन्छ ।

तुलनात्मक रुपमा अन्य यामभन्दा हिजोआजको यो वर्षायाममा दुर्घटना अलि बढी हुने गर्दछ । सामान्य भन्दा सामान्य कुराहरूलाई पनि ध्यान नदिदाँ दिनहुँ सोझासाझा ज्यानहरूले मृत्युको यात्रा तय गर्नु परेको अवस्था छ ।

यस्तो अवस्थामा सडक दुर्घटनाबाट कसरी सुरक्षित रहन सकिएला त भनी सल्लेरी खबरले बिगत तीन वर्षदेखी सडक सुरक्षाको क्षेत्रमा कार्यरत संस्था सुरक्षित र दिगो यात्रा नेपाल (एस.एस.टि.एन) का अध्यक्ष एवम् ट्राफिक तथा ट्रान्सपोर्ट इन्जिनियर हेमन्त तिवारीसँग कुराकानी गरेका छौं ।

सल्लेरी खबरको साप्ताहिक विशेषांक ‘सल्लेरी कोलाज’का लागि इन्जिनियर तिवारीले बताएका सुरक्षा र सतर्कताका उपायहरूको सम्पादित अंशः

गाडी चालकहरूले अपनाउनु पर्ने कुराः
१. गाडीको जाँच
सर्वप्रथमतः गाडी चालकहरूले आफ्नो गाडी पूर्ण रुपले कण्डिसनमा छ कि छैन भनेर गाडी चलाउन शुरू गर्नुभन्दा पहिल्यै जाँच गर्नुपर्छ । जसले गर्दा सम्भावित दुर्घटनामा कमी आउँछ । साथै, गाडीमा केही गडबडी भएको भएमा पनि सुरुमै ठिक गर्न सकिन्छ ।

२. गाडीको स्पिडमा कमी
नेपालमा गाडी स्पिडमा चलाउनुलाई अक्सर चालकको शानको रुपमा लिइने गरेको पाइन्छ । जसले धेरै गाडी कुदायो, उही चालक हिरो ! अनि विस्तारै ठिक्क गतिमा चलाउने जति सबै जिरो !

नेपालमा गाडी स्पिडमा चलाउनुलाई अक्सर ड्राइभरको शानको रुपमा लिइने गरेको पाइन्छ । जसले धेरै गाडी कुदायो, उही चालक हिरो ! अनि विस्तारै ठिक्क गतिमा चलाउने जति सबै जिरो ।

यो मान्यता शतप्रतिशत गलत छ । हामीले सडक दुर्घटनालाई न्यूनिकरण गर्नका लागि सुरुमा यो मान्यतालाई जरैबाट उखेल्न जरूरी छ । वर्षायाममा मात्रै नभएर अरु समयमा पनि गाडीको स्पिडमा एकदमै ख्याल गर्नुपर्छ ।

अझ अहिलेको बेला पानी परिरहने हुनाले सडक चिप्लो भएको हुन्छ, जसले गर्दा गाडी र सडक बीचको घर्षणमा कमी आउँछ । झन् त्यसमा गाडीको स्पिड पनि धेरै भइदियो भने गाडी चिप्लिनेमा कुनै पनि कसर बाँकी रहँदैन । तसर्थ वर्षायाममा अरुबेलामा भन्दा बढी ब्रेकिङ डिस्टेन्स राखेर मात्रै गाडी चलाउनु पर्छ ।

३. गाडीको ब्रेकमा धेरै भर नपरौं
वर्षाको समयमा सडक चिप्लो हुने हुँदा अरु समयको भन्दा योबेला बढी ‘ब्रेकिङ डिस्टेन्स’ राखेर गाडी चलाउनु पर्छ । जसले गर्दा एक ठाउँमा लगाएको ब्रेक केही पर अर्कै ठाउँमा लाग्न सक्छ । यसरी गाडी अनियन्त्रित हुन गई गाडी दुर्घटनाको शिकार हुन सक्छ ।

त्यसैले गाडी चालक र यात्री दुबै ब्रेकमा धेरै भर नपर्दा नै सुरक्षित हुन सकिने देखिन्छ ।

४. अन्धाधुन्ध गाडी नहाकौं
कतिपय चालकहरू, विशेषगरी ग्रामीण सडकतिर, अन्धाधुन्ध गाडी चलाउन बानी परेका हुन्छन् । “यस्तै त हो, चलाइराको त हो, चलिराको त छ, अहिलेसम्म कहिल्यै दुर्घटनामा परिएन क्यारे” भन्दै उनीहरू मनोमानी गाडी कुदाइरहेका हुन्छन् । यो एकदमै गलत हो ।

कतिपय चालकहरू, विशेषगरी ग्रामीण सडकतिर, अन्धाधुन्ध गाडी चलाउन बानी परेका हुन्छन् । “यस्तै त हो, चलाइराको त हो, चलिराको त छ, अहिलेसम्म कहिल्यै दुर्घटनामा परिएन क्यारे” भन्दै उनीहरू मनोमानी गाडी कुदाइरहेका हुन्छन् । यो एकदमै गलत हो ।

दुर्घटना पहिले भएन भनेर अब कहिल्यै हुँदैन भन्ने कदापि हुँदैन । त्यसैले हामी हरदम हरपल सावधानी अपनाएर मात्रै गाडी चलाउन जरुरी छ ।

५. ट्राफिक नियमको पालना
ट्राफिक नियमहरूको पालना वर्षायाममा अझ कडाइका साथ पालना गर्न आवश्यक छ । चिप्लो गाडी, कम भिजिबिलिटी, अव्यवस्थित सडक, जस्ता कारणले गर्दा पनि हामीले योबेला ट्राफिक नियमको सहस्र पालना गर्नुपर्ने हुन्छ । यति मात्रै गर्न सकियो भने पनि सम्भावित सडक दुर्घटनाबाट धेरै हदसम्म बच्न सकिन्छ ।

यात्रीहरूले ध्यान दिनुपर्ने कुराः
१. सडकमा ध्यान
अक्सर हामी पैदलयात्रीहरूको बानी के हुन्छ भने सडकमा हिड्न थालेपनि हामी मोबाइलमा कुरा गर्न छोड्दैनौं । इएरफोन लगाएर गीत सुन्न छोड्दैनौं । गाडीको हामीलाई कुनै पर्वाह नै हुँदैन । यो एकदमै ठुलो हेल्चेक्र्याँई हो ।

सडक दुर्घटनामा केवल गाडी चालकको मात्रै दोष हुँदैन, धेरै केसमा पैदल यात्री पनि दोषी पाइन्छन् । यसकारण हामीले सडकमा हिड्न थाल्दैछौं भने हाम्रो सम्पूर्ण ध्यान सडकमा केन्द्रित हुन जरुरी छ ।

सडक दुर्घटनामा केवल गाडी चालकको मात्रै दोष हुँदैन, धेरै केसमा पैदल यात्री पनि दोषी पाइन्छन् । यसकारण हामीले सडकमा हिड्न थाल्दैछौं भने हाम्रो सम्पूर्ण ध्यान सडकमा केन्द्रित हुन जरुरी छ ।

झन अहिलेको वर्षासमयमा गाडी जतिबेला पनि अनियन्त्रित हुन सक्ने सम्भावना भएकाले हामी झनै सतर्क हुनुपर्छ ।

२. फुटपाथको प्रयोग
शहरी क्षेत्रका सडकहरूमा यदि फुटपाथको सुबिधा भएसम्म यसको अत्यधिक प्रयोग गर्न आवश्यक छ । फुटपाथ छेउमा हुँदाहुँदै सिधै सडकमा हिड्ने हाम्रो बानी त्याग्नु पर्छ । यसले ठुलो दुर्घटना निम्त्यान सक्छ ।

यदि फुटपाथको व्यवस्था छैन भने हामीले सधैं सडकको दाँया साइडबाट हिड्नुपर्छ । यसले गर्दा दुर्घटनाबाट सुरक्षित हुनुका साथै गाडीले छ्याप्न सक्ने सम्भावित हिलोबाट पनि बच्न सकिन्छ ।

ग्रामीण क्षेत्रका सडकहरू योबेला अक्सर हिलाम्मे हुने भएकाले गाडी सजिलै चिप्लिने सम्भावना भएको हुँदा त्यस्तो अवस्थामा यात्रीहरू गाडीदेखी सतर्क हुनु पर्ने हुन्छ ।

३. भारी वर्षाको समयमा सार्वजनिक यातायातको प्रयोग
यदि असाध्यै ठुलो वर्षा भइरहेको छ भने सक्भर सार्वजनिक यातायातको प्रयोग गर्नुहोस् । किनकि अन्य यातायातका सुविधाभन्दा तुलनात्मक रुपमा सार्वजनिक यातायात अलि सुरक्षित हुन्छन् । यस्तो बेलामा साइकल या मोटरसाइकल चलाउँदा थप जोखिम मोल्नु पर्ने हुन सक्छ ।

प्रस्तुतिः राजन के.सी. ‘प्रमोद’

०००

०००

प्रतिक्रिया दिनुहोस्