Logo

लाइभ अपडेट : कोरोना भाइरस

विश्वमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
५५७,५६९
संक्रमित
१२,३९७,९५९
निको भएका
७,२२७,११२
नेपालमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
३५
संक्रमित
१६६४९
निको भएका
८०११

नेपालमै जापानी खाना ‘रामेन’, के हो रामेन, कति पर्छ मूल्य ?७ साउन, काठमाडाैँ – अब नेपाली भूमिमै जापानी खाना “रामेन“को स्वाद लिन पाइने भएको छ । जापानमा प्रचलित खाना “रामेन“ ‘होक्काइदो नेपाल विजनेश ग्रुप’ले सहज रूपमा उपलब्ध गराउने भएको हो । यस परिकारलाई नेपालमा भित्र्याउन सो उत्पादन गर्ने प्रविधिका लागि २ करोड ७५ लाख खर्च भएको होक्काइदो ग्रुपका अध्यक्ष अर्जुन अधिकारीले जानकारी दिएका छन्

के हो रामेन ?

रामेन एक नेपाली बजारमा पाइने जस्तै तर फरक गुण र विशेषता भएको चाउचाउ जस्तै देखिने खाना हो । जापानमा प्रचलित भए पनि यसको उत्पत्ति भने उत्तरी चिनमा भएको थियो । रामेन जापानको लोकप्रिय खाना हो । यो नेपालमा प्रचलित खाना थूक्पासित मिल्दोजुल्दो हुन्छ । खानाको स्वाद भने फरक हुन्छ । लामो नूडल्सलाई आठ घण्टा लगाएर बनाइएको सुपमा तरकारी, अण्डा र मासु प्रयोग गरिएको हुन्छ ।

कस्ले ल्यायो नेपालमा रामेन ?

नेपालमा जापानी प्राचीन रामेन ‘होक्काइदो नेपाल विजनेश ग्रुप’ले नेपालमा भित्र्याएको हो । काठमाडौँका २ दुई रेष्टुरेन्टमा यो खानाको स्वाद लिन पाइन्छ । जापानमा नै लामो समयदेखि रेष्टुरेन्ट सञ्चालन गर्दै आएका अर्घाखाँचीका अर्जुन अधिकारीसहित ४ जनाको समूहले सो परिकार नेपालमा ल्याएको हो ।

नेपालका कुन-कुन स्थानमा पाइन्छ रामेन ?

पहिलो चरणमा बूढानीलकण्ठस्थित पार्क भिलेज रिसोर्ट र काठमाडौँ गेष्ट हाउसमा रामेनको परिकार उपलब्ध हुनेछ । पोखरा, बुटवल, भैरहवालगायत स्थानमा यसको विस्तार गर्ने योजना रहेको अधिकारीले बताएका छन् । काठमाडौँमा २७ भन्दा बढी जापानी रेष्टुरेन्ट सञ्चालनमा छन् । तीमध्ये १२ रेष्टुरेन्टमा रामेन पाइन्छ ।

कस्ले बनाउँछ नेपालमा रामेन ?

जापानका प्रसिद्ध रामेन सेफ(पकाउने व्यक्ति) माचुमुराले नेपालमा रामेनको प्रशिक्षण तथा प्रवर्द्धन गर्दै आएका छन् । जापानमा विभिन्न परिकार बनाएर अनुभव बटुलेका पुरनबहादुर चौधरी नेपालमा रामेनका मुख्य सेफ रहेका छन् ।

कहाँबाट आउँछ रामेन उत्पादन गर्ने कच्चा पदार्थ ?

रामेनको कच्चा पदार्थ गहुँ, जौ र फापर भैरहवालगायत स्थानमा उत्पादन गर्न थालिएको छ । रामेनका लागि ७० प्रतिशत कच्चा पदार्थ नेपालकै हुने र बाँकी जापानबाटै ल्याइनेछ ।

कति पर्छ रामेनको मूल्य ?

नेपालमा प्रति रामेन ५५० रूपैयाँ पर्ने बताइएको छ । जापानमा रामेन ५०० देखि ७०० जापानी येनमा पाइन्छ ।   रामेनको परिकार नेपालमा पाइने भएपछि नेपाल भ्रमण वर्ष सन् २०२० को सन्दर्भमा जापानका पर्यटकलाई नेपालको बसाइँ अवधि लम्ब्याउनसमेत सहयोग पुग्ने अपेक्षा राखिएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्