Logo

स्वस्थ रहन चाहनुहुन्छ भने दैनिक केहि समय पैदल हिँड्ने बानी बसाल्नुहोस्हामीलाई जहिले पनि धेरै हतार हुन्छ र जहाँ पनि छिटो पुग्नु पर्ने चटारोले सताउँछ । त्यस्तै, आजकल मानिस यति अल्छी भएका छन् कि हिँड्न समेत भुलेका हुन्छौ । पैदल हिँड्नु स्वस्थ जीन्दगीको एक महत्वपूर्ण चाबी हो भन्ने थाहा हुँदा हुँदै पनि हामीलाई कत्ति पनि हिँड्न मन लाग्दैन ।

नियमित रुपमा नहिँड्ने बानीको कारण हामीले विभिन्न रोगहरुलाई निम्ता दिइरहेका हुन्छौ । नियमित शारीरिक व्यायाम र हिँडडुल नगर्नाले स्याँ-स्याँ हुने, हृदयघात, उच्च रक्तचाप, डायबिटिज मात्रै होइन क्यान्सर जस्ता घातक बिरामीले हामीलाई सताई रहेको हुन्छ ।

दिनहुँ केहि समय पैदल हिँडेर हामीले आफ्नो तौल घटाउन सक्ने मात्र होइन मांसपेसीलाई पनि मजबुत बनाउन सक्छौं । साथै विहानविहानै हिड्ने बानीले बेचैनी र तनावसमेत कम हुन्छ ।

नियमित दैनिक २० देखि ३० मिनेटको पैदलयात्राले मृत्युको खतरा २० प्रतिशतसम्म कम हुन सक्छ । एक नयाँ अध्ययनबाट हरेक दिन औसत २२ मिनेटमात्रै पैदल हिँडेर मानिसले आफ्नो स्वास्थ्यमा धेरै सुधार गर्न सक्ने खुलासा गरिएको छ ।

अध्ययनकर्ताले निष्कर्शमा लेखेका छन्, ‘पैदल हिँड्नु आँफैमा एक पुरा कसरत हो । यसको लागि कुनै पनि किसिमको उपकरण वा सरसामान वा ट्रेनिङको आवश्यकता पर्दैन ।’

समाजमा सकारात्मक परिवर्तनको लागि हरदम तत्पर माउण्ट बुद्ध मिडियाद्वारा सञ्चालित सल्लेरी खबर डट कम सूचना विभागमा २७ नम्बरमा दर्ता रहेको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्