Logo

कथाः विवाहवि.स. २०२५ साल फागुन १८ गते झापाको सुरुंगा भन्दा दक्षिण पश्चिमको लालपानी गा.वि.समा पिता डिल्लीराम भेटवाल र माता नरमाया भेटवालको कोखबाट जन्मिएकी हरिमाया भेटवालका पाँच कृति प्रकाशित छन् । उनको ‘दोस्रो दर्जा’ र ‘मैनका मान्छेहरू’-कथासंग्रह, ‘आहाल’ – नाटक सङ्ग्रह, ‘बाटो खोज्दै बाटोमा’– कविता सङ्ग्रह साथै ‘कल्ली’– उपन्यास प्रकाशित छन् ।

उनै भेटवालको ‘विवाह’ शिर्षकको कथा आजको सल्लेरी कोलाजमा :

विवाह 

“छि: नजिस्क न, मलाई मन पर्दैन क्या !”

“यो त मापाकी छ भन्या । त बारीको डिलमा फक्रक्क फुलेको लालीगुराँसभन्दा राम्री छस् नि त त्यसैले जिस्काएकी क्या !”

“को मोरो होला हगी यसलाई भोलि पर्सी बिहे गर्ने ? ती मोरासोराको कुरा नगर है मलाई मन पर्दैन । तिमीहरूलाई मन परे जाओ न आफैँ ।” मिनु र उरुको कुरा सुनेर सावित्री, अनिता र किरण मुखामुख गर्दै हाँस्छन् । “हैन त किन केटाजस्तो हुन मन पराउँछस् भन् त मिनु ? न नाक छेडेको छस् न कान, कपाल त्यस्तै केटाको जस्तो काट्छेस्, लुगा हेर्‍यो जहिल्यै सटपेन्ट, हैन तेरो छाती मात्रै नउठेको भए तँलाई केटी मान्छे भन्छ कसले यार ?”

अँ बल्ल ठेगानको कुरा गरिस् । मिनु बडो लोग्नेमान्छेको ढाडस दिँदै बेन्चमाथि उठेर भन्छे- “केटि हो, कोही छ यो मर्दलाई मनपराउने ? भनिहाल नत्र आउँदो असारमै झ्याइँ पारौँला ।” वा…वा…वा… सबै जना ताली पिट्दै हाँस्छन् । टिफिन टायम यसरी नै बित्छ उनीहरूको । “अब कति दिन पो छ र यार ! यसरी हाँसीमजाक गर्न पनि ? एस.एल.सी. पछि को कहाँ पुग्छ, को कहाँ तर पनि हाम्रो टिमले चाहिँ कसैले कसैलाई नबिर्सने ल !” मलिन अनुहार बनाउँदै आग्रह गरी उरुले सबैलाई । “मलाई हेर् न बिहे गर्दिने रे, भाउजूले केटा हेर्ने मान्छे बोलाएकी छन् रे ।” आफ्नै भाउजूसँग अलिकति रिसाउँदै अलि बढी खुसी व्यक्त गरी किरणले ।

“हो र भन्या !”

“के गर्छ रे त्यो केटोले ?” खै मलाई त्यो सब थाहा छैन क्या ।” उसले अलिकति नखरा पनि देखाई । “नसुर्ता यार तँलाई कसैले बिहे नगरे म छु नि नसुर्ता ।” मिनुले किरणको ढाडमा थमथमाउँदै दिएको अभिव्यक्तिले फेरी हाँसोको फोहोरा छुट्यो सबैको मुखबाट । यसरी नै त बित्छ उनीहरूको स्कुले जीवन । अलिकति मिहिनेत, अलिकति हाँसखेल, अलिकति झैझगडा, अलिकति प्रेम सबैले सबैलाई यसरी नै बुझ्दछन् उनीहरू । गाउँले जीवन, गाउँकै स्कुल सधैँ कहाँ पाउँथे र अब उनीहरूले गाउँकै कलेज पनि ।  हो कलेज पढ्नकै लागि एस.एल.सी. पछि काठमाडौँको उडान भर्ने तरखरमा मिनु लागिरहँदा उरु पनि उसैसँग जान अडान लिँदै अभिभावकलाई मनाउन हरप्रयासमा लागि पर्छे ।

हामी पैसा पेल्न सक्देनौं बाबै ! एस.एल.सी. सम्म पढाइदिएकै छौँ । अब आफैँ जागिर खोजेर खाने र पढ्ने पनि । अन्त्यमा घरपरिवारले सर्ट राखेरै मन्जुरी नामा  दिए उरुलाई मिनुसँगै काठमाडौँ गएर पढ्ने ।

मन खुसी छैन आज सहर जाने कुराले पनि उरुको । खै किन-किन बाबुको जाँड खाने बानीले हो वा आमासँग छुट्टिनुको पीडाले ऊ भावुक भएकी छे । लालटिनको मधुरो प्रकाशमा ऊ आमाले भनेका र बाले घरप्रति गरेको व्यवहार सम्झन्छे । ‘कति छिटोछिटो आउँछ यो रात बरु नआइदिए चौबिसै घण्टा काम गरेर बिताउँथे ।’ रातदेखि तर्सदै आमाले भनेका यी र यस्ता अरू थुप्रै कुराहरू उरुको मस्तिष्कमा खेल्न थाल्यो आज ।  साँच्चै रगतसँगको नाता भए पनि कति कुराहरू अभिव्यक्त गर्न कहाँ अभिव्यक्त गर्न कहाँ सक्दो रहेछ र मान्छे ? यस्तै अभिव्यक्त गर्न नसकेका उसकी आमाका यथार्थताहरू कति ऊ अड्कल गरेर बुझ्दथी त कति आमाको कुरा गराइबाट बुझ्दथी । साँच्चै मेरी आमाका लागि बिहा भनेको के होला ? र मेरा बाका लागि के ? बिहा गर्नु भनेको बाँधिनु हो वा वंशजको सुरक्षार्थ सन्तान मात्र जन्माउनु हो ? उसो त आमा र बाबीच कुनै कुरामा मेल छैन । दिनमा गरिने कामदेखि मान्छे र बस्तुभाउलाई गरिने प्रेम पनि अलग थियो । एउटै थियो त मात्र ओछ्यान । विवाह के ओछ्यान मात्र हो त ? जब ऊ आमालाई सम्झन्थी तब प्रत्येक पुरुषहरूप्रति यस्तै धारणा बनाउँथी । सानुसानु कुराले ठुलो असर पर्दथ्यो उसकी आमालाई झैँ उसलाई पनि । अझ रातमा त झन् चरा, मुसाले चिउँचिउँ कराए नि कति ठुलो आवाज सुनिन्छ । रात त रात न हो सबैलाई आफूमै समाहित गर्दै एकली बाँच्न खोज्छ । तर ऊ सुन्थी रातको सुनसानमा बाआमाको झगडा, अनि आमाले रोएको मसिनो आवाज । अब भोलिदेखि सुन्ने छैन उसले ती आवाजहरू, देख्ने छैन आमाको मलिन अनुहार ।

“हो, यो सत्य हो । मलाई र म जस्ता अरू कतिलाई प्रकृतिले ठगेको छ । नत्र किन शरीर स्वास्नीमान्छेको र हर्मोनचाहिँ लोग्नेमान्छेको बनाइदियो उसले हामीलाई ! शरीर देखिँदा स्वास्नीमान्छे छु म तर मभित्र दौडीरहेको रगतमा, मेरो फिलिङमा सबैमा म लोग्नेमान्छे छु भने बाहिर देखाउनका लागि मात्र मलाई किन स्वास्नीमान्छे बनाइदिनुपर्‍यो ? तब गरेन त उसले अन्याय मलाई ?”

छोडेर जानेहरूले छातीभित्र थुप्रै कुराहरू बोकेर लाने रहेछन् ।  त्यस्तै लाग्छ आज उरुलाई पनि । केही कुर्तासलवार अलिकति गुन्द्रुक, सातुको पिठो, चामलको बोरा बाँधिरहँदा घरका सदस्यहरू पनि सामानसँगै बाँधिए, आँगन बाँधियो, गोठका गाई भैँसी बाँधिए, बारीका बोटबिरुवा बाँधिए । यति धेरै कुरा बाँधिदा आँखाले भने बाँध्न सकेन आँसु । चरिकोटबाट ओरालो लागेको ठुलो गाडीमा कोचे उनीहरूले आफूलाई र भित्रिए कोचिएरै बसेको अभ्यस्त काठमाडौँमा । चिनेजानेको गाउँले दाइले खोजिदिएको एउटा कोठा, बिहानको सरकारी क्याप्स र बाँच्नको लागि रेस्टुरेन्टको जागिर एकै चोटि सुरु गरे उनीहरूले । कस्तो अचम्म ! उनीहरूले काठमाडौँलाई चिन्नुभन्दा अगाडी उनीहरूको लवाइखुवाइ र बोली सुनेर काठमाडौँले चिन्यो र प्रयोग गर्न लागिपर्‍यो काठमाडौँ उनीहरूलाई । आज आएका ग्राहकहरू कति मात्तिएका थिए, उरुको हातबाट समान लिने बहानामा उसको हात कोट्याउँदै आँखा झिम्काएको थियो एक अधबैँसेले । यो सबै नियालीरहकी मनु आएर उरुलाई अर्की काम लगाउँदै ठुलो स्वरमा त्यो ग्राहकसँग डिल गर्छे । फेरी आँखा झिम्काउने हिम्मत गर्दैन उसले । राति दुवै सँगै भित्रिए कोठामा, चुपचाप चुपचाप ।

तिमी किन रिसाएकी यसरी मसँग, मेरो के गल्ती थियो र ? मलाई थाहा छैन किन ! तिमीलाई कसैले छोयो भने पनि मलाई खै के हुन्छ, हुन्छ ? उरु प्लिज तिमी लोग्नेमान्छेको अगाडी त्यसरी सहेर नबस ल । यदि कसैले त्यसो गर्ने हिम्मत गरे मलाई मिस कल गर म आइहाल्छु । दुवैले एकअर्काप्रति अझ बढी प्रेम दर्साए र एकअर्कालाई खुट्टा बोकाएरै निदाए । एउटै काम, एउटै ओछ्यान, ओहो कहीँ छुट्टिनुको पीडा हुन थालेको छ उनीहरूलाई । एकअर्काको सुखमा र दु:खमा साथ दिन थालेपछि कति नजिक हुँदो रहेछ मान्छे ।

अविवाहित सुन्दर केटाहरू आउँछन् उसो त त्यो होटेलमा दिनहुँ तर मिनुको ध्यान कहिल्यै उनीहरूतिर आकर्षित भएर उरु कहिलेकाहीँ साउनमा उर्लिएको खहरेझैँ बहकिँदै बाटो बिराउन खोज्दथी तथापि मिनु जो थिई उसको हरेक कुरामा निगरानी गर्ने । बिहान, बेलुकाको खानामा, कलेजको पढाइमा, रातको जागिरमा र कुनै विषयको बहसमा उनीहरू एकअर्काका परिपूरकझैँ लाग्छन् । आज शनिवार छुट्टी, छुट्टीको दिन उरुको मीठो मासुसँग खाना बनाउने पालो । प्रायशः भान्साको काम उरुले नै गर्छे । मिनु लोग्नेले झैँ प्रेम र गाली गर्ने कुनै काम आइपरे लोग्नेले झैँ त्यो काम को बाँडफाँड गर्ने गर्छे र ती काम गराइहरूमा कुनै पर्दा हुँदैन । आज पनि मिनु टिभी अगाडी बसेर केही मिलाउँदै छे त उरु किचनमा पकाउँदै । मिनुले टिभी खोली, “यो एभिन्युज टेलिभिजनको खबरभित्रको खबरमा हामी देखाउँदै छौँ यस्तो एक जोडीलाई जुन जोडीले इतिहासका पानामा आफ्नो नाम दर्ता गराईसकेका छन् । समाजले हेर्ने दृष्टिकोण नराम्रो हुँदाहुँदै पनि यसरी खुलेर बाहिर आउनु र पहिलो पटक टेलिभिजनका अगाडी देखा पर्ने यो जोडीलाई म दर्शकअगाडी निम्ताउँछु ।” प्रस्तोताको आग्रहलाई स्वीकार्दै पातली जीउ डाल भएकी दुई केटी जो एउटा कुर्तासुरुवालमा र एउटी सर्टपेन्टमा स्टेजमा देखिन्छिन् । प्रस्तोता प्रश्नका पोकाहरूले उनीहरूलाई हिर्काउन थाल्छिन् ।

“अनि कसरी हेर्छ त घरपरिवार र समाजले यो जोडीलाई ?” सहज छैन तर आफैँ सहज भइदिनुपर्छ । मिनु हतारिँदै भित्र पस्छे र उरुलाई हातमा समाउँदै टेलिभिजन अगाडी ल्याउँछे र यसरी टिभी हेर्छे कि त्यहाँ बोलिरहेकी त्यो सर्टपेन्ट लगाउने केटी उसैको प्रतिबिम्ब हो । “समाजको  एक खालको परिपाटीलाई तोड्दै अहिलेसम्म बाहिर नआएको यो नौलो वैवाहिक जीवनले समाजलाई अप्ठेरोमा पार्दैन होला ? यो त प्रकृतिलाई नै चुनौती भएन र ?” प्रस्तोताको प्रश्न सुनेर भावुक हुँदै सर्टपेन्ट लगाएकी केटी बोल्ने थाल्छे- “बिचरा हामी मान्छेका चुनौती सामना गर्न धौ-धौ परिरहेकाहरूले प्रकृतिलाई के चुनौती दिनु ? बरु प्रकृतिले नै हामीलाई ठगेको छ ।” उसको उत्तरदियाइलाई बिचैमा रोकेर प्रस्तोता बोल्छिन् – “भनिन्छ, प्रकृतिले कसैलाई पक्षपात गरेको छैन र गर्दैन, मान्छे मात्र यस्तो प्राणी हो जो आफ्नो फाइदाका लागि अरूलाई पक्षपात गर्छ । अनि कसरी भन्दै हुनुहुन्छ तपाईँ प्रकृतिले तपाईँलाई ठगेको छ भनेर ?”

“हो, यो सत्य हो । मलाई र म जस्ता अरू कतिलाई प्रकृतिले ठगेको छ । नत्र किन शरीर स्वास्नीमान्छेको र हर्मोनचाहिँ लोग्नेमान्छेको बनाइदियो उसले हामीलाई ! शरीर देखिँदा स्वास्नीमान्छे छु म तर मभित्र दौडीरहेको रगतमा, मेरो फिलिङमा सबैमा म लोग्नेमान्छे छु भने बाहिर देखाउनका लागि मात्र मलाई किन स्वास्नीमान्छे बनाइदिनुपर्‍यो ? तब गरेन त उसले अन्याय मलाई ?” प्रस्तोता एक न दुई हुन् पुग्छिन् र सँगै बसेकी अर्की केटीलाई प्रश्न तेर्साउँछिन्, “अँ अनि तपाईँलाई पनि यस्तै फिलिङ आउँछ ?” “अहँ आउँदैन । म त उसकी श्रीमती हुँ नि त कसरी आउँछ र त्यस्तो फिलिङ ?” थोरै लजाउँदै केटी बोली, “हामी एकले अर्काको सन्तुष्टिको, आवश्यकताको ख्याल बराबर गर्ने गरेका छौँ । प्रेमको अगाडी अरू सबै कुराहरू गौण हुँदै जाँदा रहेछन् ।मैले उसलाई कुनै कुरामा शङ्का गर्नु पर्दैन, अरू स्वास्नीमान्छेलाई जस्तो टेन्सन छैन मलाई । कुनै केटीलाई जिस्काउने, फकाउने, आँखा लगाउने वा बलात्कार गर्ने काम आउँदैन ऊबाट । जुन अपहेलाना लोग्नेमान्छेहरूले स्वास्नीमान्छेहरूलाई गर्छन् । त्यो अपहेलना पनि हुँदैन हामीमा । हामी त काम बराबर र कामप्रतिको उत्तरदायित्व बराबर लिन्छौँ र सन्तुष्टि पनि बराबर ।महिला हुनाकै कारणले भोग्नुपरेका थुप्रै समस्याहरूबाट मुक्त छौँ हामी । अब यति धेरै फाइदा भएको ठाउँमा केही बेफाइदा  त हुन्छ नि ! कहिलेकाहीँ मन र मस्तिष्कलाई जितेर शरीरले केके भन्छ केके ? तर…शरीरको  त्यो भनाइलाई म दबाइदिन्छु र मनले जितिदिन्छु ।”

बिचैमा केटाजस्तो केटी बोल्छे, “उनको यस्तै कुरा मेरो विश्वासको कसी भएर होला हामीले हाम्रो घरसंसार बसाएका हौँ ।”

“तपाईँको कुरा सुन्दा त लोग्नेमान्छेसँग बिहा गर्नु गलत काम गर्नु हो जस्तो बनाइदिनुभयो नि त !” थोरै पछुताएझैँ प्रस्तोता बोलिन् ।

“हो यदि समझदारी, विश्वास, आदर, सद्भाव र प्रेम छैन भने त्यो वैवाहिक जीवन दुवैका लागि पछुताउँदै बिताउनु नै हो ।”

“तपाईकी आमाले पनि यस्तै सोचेर बासँग बिहा नगर्नु भएको भए के तपाईँ जन्मनुहुन्थ्यो र ?”

“कुनै कुरा जब अस्तित्वमा छैन भने त्यसको के अर्थ पनि हुन्छ ?”

बोल्दै झ्याप्प बत्ती गयो । छेवैमा बसेका मिनु र उरु अँध्यारोमै उठे ।

मिनुले छामेरै उरुलाई अँगालो हाली घुँक्क घुँक्क रुँदै भनी, “ऊजस्तै हुँ म पनि, के तिमी मसँग विवाह…” उसले अगाडी बोल्न सकिन ।

उरुले उसलाई थुमथुमाउँदै भनी, “ठिकै छ नि त ! म पनि शरीरको मागलाई मनले जितिदिउँला तिम्रा लागि ।”

उनीहरू एकअर्कामा बाँधिरहे निकै बेर …।

ooo

(प्रस्तुत कथा हरिमाया भेटवालको कथासंग्रह ‘मैनका मान्छेहरू‘ बाट साभार गरिएको हो । वि.स. २०६८ सालमा साझा प्रकाशनले यस कथा संग्रहलाई प्रकाशित गरेको हो ।)

ooo

समाजमा सकारात्मक परिवर्तनको लागि हरदम तत्पर माउण्ट बुद्ध मिडियाद्वारा सञ्चालित सल्लेरी खबर डट कम सूचना विभागमा २७ नम्बरमा दर्ता रहेको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्