Logo

लाइभ अपडेट : कोरोना भाइरस

विश्वमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
६८२,९९९
संक्रमित
१७,७५८,८०४
निको भएका
११,१६१,५२०
नेपालमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
६३
संक्रमित
२१,३९०
निको भएका
१५,१५६

अबोधबाट बोधको यात्रामा हिँड्दै गरेकी किशोरीको कथा !अबोधबाट बोधको यात्रामा हिँड्दै गरेकी किशोरीको कथा !

बाबुआमासँग भन्दा दाजुभाइ दिदीबहिनीसँग, दाजुभाइ दिदीबहिनीसँग भन्दा साथीहरूसँग, साथीहरूसँग भन्दा मायालुसँग मानिस धेरै कुरा गर्छ । तर सबैभन्दा धेरै कुरा उमेरसँग गर्छ- आफ्नै उमेरसँग । अमर भन्छन्- गुलाबी उमेर आफ्नै उमेरसँगको कुराकानी हो ।

जीवनको बाटो त एकतर्फी छ । त्यसैले आफ्नो विगतलाई मानिस पोखरीमा देखिएको जूनको प्रतिबिम्बलाई झैँ हर्न मात्र सक्छ; जति जाल फ्याँके पनि माछालाई झैँ बाहिर झिक्न सक्दैन ।

जीवनमा सिकाउनेहरू धेरै हुन्छन् । घरले सिकाउँछ, स्कुल र कलेजले सिकाउँछन्, किताब र महात्माहरूले सिकाउँछन् । तर सबैभन्दा धेरै उमेरले सिकाउँछ ।

आफ्नै उमेरसँग केही सिक्दै गरेकी एक किशोरीको हुर्कँदो उमेरको कथा हो- गुलाबी उमेर । जहाँ उमेरको अनेक उतारचढाव; मनोदशा र मनोवृत्तिको चित्रण छ ।

उसो त गुलाबी उमेरका लेखक भर्खर बैजनी उमेरमा प्रवेश गरेका छन् । उनी आफू पनि उमेरसँग खुब बात गर्छन् । आफ्नो उमेरसँग बात गर्दागर्दै उनलाई एक किशोरीको उमेरसँग कुरा गर्न मन लाग्यो । तर सकेनन्

त्यसपछि उनले एउटी किशोरी पात्र खडा गरे र त्यही पात्रलाई आफ्नो उमेरसँग कुरा गर्न लगाए । अनि तयार भयो- गुलाबी उमेर

आजभोलि राजधानीका सार्वजनिक यातायातमा समेत कतिपय गुलाबी उमेर पढिरहेका भेटिन्छन् । गुलाबी उमेरकाले आफ्नो उमेर अनुभव गर्दै र गुलाबी उमेर पार गरेकाले आफ्नो या आफ्ना सन्तानको गुलाबी उमेर सम्झँदै पढिरहेका भेटिन्छन् ।

अनि यो पङ्क्तिकार भन्छ- आह… किताबको उपलब्धि । वाह… उमेरको कथा । वाउ अमर(न्यौपाने) दाइ ।

आजभोलि राजधानीका सार्वजनिक यातायातमा समेत कतिपय गुलाबी उमेर पढिरहेका भेटिन्छन् । गुलाबी उमेरकाले आफ्नो उमेर अनुभव गर्दै र गुलाबी उमेर पार गरेकाले आफ्नो या आफ्ना सन्तानको गुलाबी उमेर सम्झँदै पढिरहेका भेटिन्छन् ।

अनि यो पङ्क्तिकार भन्छ- आह… किताबको उपलब्धि । वाह… उमेरको कथा । वाउ अमर(न्यौपाने) दाइ ।


आख्यानकार अमर न्यौपानेका प्रकाशित कृतिहरू

उसो त भन्नैपर्दा-

२०६७ साल असार १३ गते  नेपाल साप्ताहिकमा छापिएको ‘अहँ मम्मी’ नामको कथा नै ‘गुलाबी उमेर’ बिउ बनिदियो । अहिले त्यस कथा अनलाइन अर्काइभमा भेटिँदैन । त्यस कथा लेख्दासम्म र नेपाल साप्ताहिकमा प्रकाशन गर्दासम्म त्यस कथा नै गुलाबी उमेरको मूल कथा बन्ला भन्ने उनले सोचेका थिएनन् । त्यति बेला उनी स्कुल पढाउँथे । कथा प्रकाशित भइसकेपछि उनका केही विद्यार्थीले पढेछन् । स्कुलमा खुब पपुलर भएछ । कतिपय विद्यार्थीले भनेछन्, “सरले हाम्रो कथा कसरी थाहा पाएछन् ?”

आफ्नो कथा लेखिदिने शिक्षक भनेर उनले विद्यार्थीबाट खुब प्रशंसा पाएछन् । त्यसपछि अझ उनी  विद्यार्थीहरूको मनपसन्द शिक्षक ठहरिए । कतिपय विद्यार्थीले उनलाई आफ्नो कथा सुनाउन समेत थाले ।

त्यसपछि उनलाई लाग्यो, किशोर किशोरीहरूको उपन्यास लेख्नुपर्छ । २०/२५ हजार शब्द पनि लेखे । त्यसपछि सेतो धरती उपन्यास लेख्न देवघाट गएर एक महिना बसे । सेतो धरतीको कथाले यसरी लखेट्यो कि उनी भाग्दाभाग्दै सेतो धरतीबाट करोडौँ कस्तुरीसम्मको साहसिक र रोमाञ्चक यात्रामा दौडिन पुगे ।

अलि विस्तारमा भन्नुपर्दा- 

उनले सेतो धरती लेखि भ्याए । चर्चा बटुले । ‘गुलाबी उमेर’ को सम्झना धमिलिँदै गयो । ‘गुलाबी उमेर‘ लाई ल्यापटपमा कुनामा कतै थन्को लगाएर करोडौँ कस्तूरी लेख्न थाले । करोडौँ कस्तूरी शैक्षिक उपन्यास भएकाले उपन्यास प्रकाशित भएपछि धेरै विद्यार्थीले भने, “हाम्रो उमेरको पनि कथा लेख्नु न  । हामी हाम्रो उमेर पढ्न चाहन्छौँ ।”

त्यसपछि उनी झस्के । “ला… ! मैले त लेख्दै थिएँ त । ओहो मेरो अल्छ्याइँ !”

तत्पश्चात् उनी ती सामग्री जम्मा गर्न लागे, जहाँ किशोर किशोरीका कथा टुक्रा टुक्रामा थिए । १३ देखि १९ वर्ष उमेरको किशोर किशोरीको मनोविज्ञान र तीनका उमेरको उतारचढावका फूलहरूलाई कथाको एउटा धागोमा उन्न थाले ।

अँ फुल उन्दाउन्दै धेरै ठाउँमा उनले काँडा पनि उनेछन् । ती काँडाले कहिले फूललाई नै घोचेछन्, कहिले जोगाएछन् । पटक पटक आफू पनि घोचिएको बताउँछन् उनी ।

अब सविस्तारमा जाऔँ-

आफ्नो अध्यापनको १२ वर्षे कामा उनले थुप्रै किशोर किशोरीका कथा सुने ।  किशोरवयका विभिन्न पक्षहरूका बारेमा परोक्ष या प्रत्यक्ष रूपमा जान्ने मौका पाए । उनको अध्यापन पेशाले उनलाई उनी(किशोर किशोरी)हरूले जीवनलाई हेर्ने आँखा, भोगाइलाई छाम्ने हात र सपनालाई चाख्ने स्वादको बारेमा नजिकैबाट सुमसुम्याउन अवसर दिलायो ।

यस्तै यस्तै सोचाइको पोखरीमा डुबीरहेका थिए उनी । तब उनलाई लाग्यो, कथामा मात्रै उनीहरूको कुरा अट्दैन ।

अब पौडिन थाले उनी ।  तत्पश्चात् उनलाई यो पनि लाग्यो- टिनेजको बारेमा यहाँ (नेपालमा) त्यति लेखिएका पनि छैनन् ।

अझ पौडी रहे । “उनीहरूको लागि किताब खै त ? उनीहरूले आफ्नो कथा कहिले पढ्न पाउने त ?” उनी यस्ता थुप्रै प्रश्नको चपेटा चेपिन थाले ।

उनलाई लाग्यो, टिनेजलाई नेपालीमा के भन्ने होला ?

विद्वानहरूलाई सोधे । विभिन्न शब्दकोश हेरे । अमर कोश हेरे । फेला पारेनन् । पारे पनि चित्त बुझेन । वैदिक कालमा विभाजन गरिएको उमेरको विभाजन उनलाई अहिलेको समयमा त्यति उपयोगी लागेन ।

यदि सूर्यको प्रकाश पृथ्वीमा नपरेको भए पृथ्वी आइस प्लानेट हुने थियो । सूर्यको प्रकाशका कारण नै पृथ्वीमा जीवन सम्भव भएको हो । सूर्यको प्रकाशमा सात रङ छन् । त्यसैले उमेरलाई पनि रङका आधारमा नै विभाजन गर्न जाती होला भन्ने उनलाई लाग्यो ।

यदि सूर्यको प्रकाश पृथ्वीमा नपरेको भए पृथ्वी आइस प्लानेट हुने थियो । सूर्यको प्रकाशका कारण नै पृथ्वीमा जीवन सम्भव भएको हो । सूर्यको प्रकाशमा सात रङ छन् । त्यसैले उमेरलाई पनि रङका आधारमा नै विभाजन गर्न जाती होला भन्ने उनलाई लाग्यो ।


उमेर विभाजन 

त्यसपछि उनी आफैँ उमेर विभाजन गर्न तम्सिए ।

जन्मेदेखि १२ वर्षसम्मको  उमेर, पल्लवी उमेर ।-  सबैभन्दा अबोध र निश्छल उमेर ।

१३ देखि १९ वर्षसम्मको  उमेर, गुलाबी उमेर ।- सबैभन्दा तरल र कल्पनाशील उमेर ।

२० देखि ४० वर्षसम्मको  उमेर, मखमली उमेर ।- सबैभन्दा ऊर्जावान् र शक्तिशाली उमेर ।

४१ देखि ६० वर्षसम्मको  उमेर, बैजनी उमेर ।-  सबैभन्दा चिन्तनशील र दार्शनिक उमेर ।

६१ देखि मृत्युपर्यन्त, अस्मानी उमेर।- सबैभन्दा आध्यात्मिक र सोचमग्न उमेर ।

उमेर विभाजन सकिएसँगै,

उनलाई उमेरलाई पाँच भागमा विभाजन गर्न निकै समय लाग्यो । तर उमेर विभाजन सकिएसँगै उनले लेख्न शुरु गरे – १३ देखि १९ वर्ष अवधिको समयलाई समातेर । यसो गर्नुको पछाडि कारण रहेछ, उनी आफैँले बताए- ,मैले ७ वर्षको अवधिलाई समाते । त्यो ७ वर्ष सूर्यको प्रकाशसँग पनि जोडिन्छ । सूर्यको प्रकाशको ७ वटा रङ हुन्छ । ७ वटा भाग हुनु आफैँमा महत्त्वपूर्ण लाग्यो ।”

यसैकारण पनि हो- पाठकको हात-हातमा परेको किताबमा ७ अध्याय छ । उमेरअनुसारको एक-एक अध्याय ।

पुस्तक : गुलाबी उमेर

र, गुलाबी उमेरको लेखन शुरु भयो,

यो उपन्यास गुलाबी उमेरको कथा भए पनि थोरै पल्लबी र केही मखमली उमेरको रङ पनि मिसिएको छ । । उनका अनुसार- ‘१३ देखि १९ वर्ष को उमेर एकदम गम्भीर उमेर हो । किशोर किशोरी गम्भीर हुँदैनन् तर उमेर भने गम्भीर हो । किनभने जीवनको नदीलाई बाँध बाध्ने उमेर यही हो । जीवनलाई कुन बाटोमा हिँडाउने भनेर दिशा निर्देश गर्ने उमेर नै यहीँ हो ।’

नेपाली साहित्यमा किशोरकिशोरीको कथा खासै छैन । उनलाई लाग्यो, बादलझैं उडेको उमेरलाई अक्षरहरूमा आकार दिन अब ढिलो गर्नुहुन्न ।  उनी लेख्न बसेँ । सेतो धरती, पानीको घाम जस्तो लगातार लेखेनन् । “यत्ति नै समय भन्ने भएन तर ग्याप लामो भयो ।”, उनी बताउँछन् ।

उनी उपन्यास लेख्नुअघि इन्जिनियरले घर बनाउनुअघि नक्सा कोरेझैँ नक्सा कोर्छन् । थ्रिडी सहितको नक्सा । यसकारण म्याप बिग्रने या लेखक लेखनबाट भड्किने  भन्ने केही भएन । “दुई नम्बरको इट्टा हाल्ने ठाउँमा एक नम्बरको इट्टा हालियो होला, कहीँ टायल थपियो होला । कलर कहिँकहिँ चेन्ज गरियो होला । सामान्य चेन्ज भयो तर डिजाइन चेन्ज भएन ।”, उनी आफ्नो भनाई आफैँ प्रष्ट पार्छन्  ।

लेख्दै जाँदा..

कक्षामा पढाउँदा उनी किताबका कुरा पढाउँथे तर विद्यार्थीबाट जीवनका कुरा सिक्थे । किताबका कुरा त उनका थिएनन् तर जीवनका कुरा त विद्यार्थीका थिए । विद्यार्थीहरूलाई प्रोजेक्ट वर्क दिँदा एक पटक उनले आफ्नै उमेरको कथा लेख्न दिए । ती किशोरकिशोरीको कथा पढ्दा त उनलाई लाग्यो, बाफ रे ! यिनीहरू त लेख्न बाँकी कथा पो रहेछन् । ‘अबोधबाट बोधको यात्रामा हिँड्दै गरेका किशोरीहरू’सँग यति धेरै रहस्य हुँदा रहेछन् भन्ने उनले चाल पाए ।

जब ऋतु स्कुल आइन । उनले सोधे,- “ऋतु, यतिका दिन तिमी कहाँ ग’की थ्यौं ?” ऋतु केही बोलिनन् । रन्जुले भने, भन्दिम भन्दिम् भनिन् ।

ऊ निहुरी मुन्टी लगाएर बसीरही । उसले कुहिनाले हानेर नभन् नभन् भनी रही । तर रन्जूले सासले बोलेर भने पनि कुरो फुत्काइदिइन्, ‘के सर, ऋतु मिन्स भएर नआकी ।’


फ्ल्यासब्याक- १ 

त्यस समयको कुरो- ब्याचलर पढ्दै उनी आफैँ पढेको स्कुलमा पढाउँथे । अन्नपूर्णा माध्यमिक विद्यालय -पार्वती । आठ कक्षामा उनी स्वास्थ्य शिक्षा पढाउँथे । कक्षामा एउटी किशोरीको नाम थियो- ऋतु । रन्जु र ऋतु एकदम मिल्थे । रन्जु फर्स्ट गर्ल थिइन् ।

अचानक ऋतु हप्ता दिनसम्म स्कुल आइनन् । राम्रो पढाइ भएको विद्यार्थी एक हप्तासम्म स्कुल नआउँदा उनलाई कक्षा नै शून्य लाग्यो ।

जब ऋतु स्कुल आइन । उनले सोधे,- “ऋतु, यतिका दिन तिमी कहाँ ग’की थ्यौं ?” ऋतु केही बोलिनन् । रन्जुले भने, भन्दिम भन्दिम् भनिन् ।

ऊ निहुरी मुन्टी लगाएर बसीरही । उसले कुहिनाले हानेर नभन् नभन् भनी रही । तर रन्जूले सासले बोलेर भने पनि कुरो फुत्काइदिइन्, ‘के सर, ऋतु मिन्स भएर नआकी ।’

ऋतुले रन्जूलाई मज्जाले पिठ्यूँमा पिटिन् र लाजले घोप्टो परिन् । घोप्टो परेर पनि रन्जूको तिघ्रामा चिमोटिन् । आफ्ना कुराहरू भन्न ऋतु शब्दहरूले गरिब भएकी थिइन तर भावले धनी ।

त्यसको केही दिनमा ऋतुको नाम बदलियो- दिप्ती ।

छक्क परेर उनले कक्षामै सोधे, ‘त्यति राम्रो नाम किन चेन्ज गर्यौ ?’

यसपटक पनि रन्जूले नाम फेर्नुको रहस्य भन्न हौसिइन् । ऋतु अर्थात् दिप्तीले फेरि पनि रन्जूको तिघ्रामा नभन भन्दै चिमोटिन् । रन्जूले ऋतुतिर हेरेर आँखीभौँ खुम्च्याउँदै भनिन्, ‘सरलाई भन्न के हुन्छ त नि ? हाम्रै सर त हो नि ।”

ऋतुले रोक्दारोक्दै रन्जूले उसरी नै आवाजमा धेरै सास मिसेर भनिन्, “के सर, उसलाई सबैले उल्टोबाट बोलाए ।”

ऋतुले पहिले भन्दा अझ जोडेले रन्जुको पिठ्यूँमा हानिन् र घोप्टो परिन् ।

लेख्दै जाँदा थुप्रै घटनाहरू फ्लासब्याक भएर आउँछन् । उपन्यास नै लेख्न बस्ने भएपछि उनले यस घटनालाई पनि कथामा राख्नु उपयुक्त सम्झे । उनले त्यस घटनाका कारण  यति सानो कुराले पनि टिनेजका किशोर किशोरीहरूमा ठुलो परिवर्तन आउने गरेको उनले चाल पाए ।किशोरीहरूका यस्ता अनेक अबोध कुराहरू उनको मनमा जम्मा हुँदै गए । र, पछि उपन्यासको खुराँक बने ।

फ्ल्यासब्याक- २ 

किताबमा प्रथमपटक कुनै पनि किशोरी रजस्वला हुँदाको छटपटी, उकुसमुकुसलाई ठ्याक्कै उतारेका छन् उनले । यसको पछाडिको रहस्य यसरी खोले उनले- एक दिन क्लासमा पढाइरहँदा प्रोजेक्ट वर्कको रूपमा छात्राहरूलाई आफ्नो पिरियडको अनुभव लेख्न अह्राएका रहेछन् ।  प्रोजेक्ट वर्कका कार क्लासभरिका छात्राहरूबाट महिनावारीका निकै अनुभवहरू जम्मा भएछन्- उनीसँग । “तीनै कलेक्सनबाट दुई वटा संस्मरण छानेर मैले यहाँ राखेको हुँ ।” – उनी भन्छन्  ।

यसो गर्नुको पछाडि कारण रहेको बताउँछन् उनी । व्यक्ति पिच्छे महिनावारीको फरक-फरक अनुभव हुन्छ । यस किताबमा उनले उसैगरी फरक-फरक मानिस(महिला)हरूको स्टोरीलाई जोड्दै जोड्दै लगेका छन् । यसकारण उनले यहाँ कुनै इमाजिन गर्न परेन । तर आर्टको काम भने बाँकी थियो । उनको मिहेनत यहीँ देखिन्छ । कथा उनीहरूको भएता पनि कला उनको हो ।

कुनै उपन्यास लेख्न बस्दा  कहिलेकाहीँ पुरै फ्याँक्न पनि सकिने त कहिलेकाहीँ फर्स्ट राइटिङ नै एकदम राम्रो हुने बताउँछन् उनी । उनले फर्स्ट राइटिङ नै लगभग फाइनल गरेको भनेको सेतो धरतीको हो । थोरै सम्पादन मात्रै गरेका हुन् त्यसलाई  । तर गुलाबी उमेर त्यस्तो होइन । गुलाबी उमेर एकदम धेरै इडीट गरेको उनी स्विकार्छन् ।

Image may contain: 3 people, including Amar Nyaupane, people smiling, people standing and outdoor
   गुलाबी उमेर विमोचन कार्यक्रम: आख्यानकारद्वय अमर न्यौपाने, कृष्ण धारावासी र अभिनेत्री केकी अधिकारि

किताबभित्र,

यसमा ७ वटा अध्याय छन् । प्रत्येक अध्याय विभिन्न पाठ छन् । लेख्दा प्रत्येक पाठ आफैमा पूर्ण होस् भन्नेमा एकदम ध्यान दिए उनले । प्रत्येक पाठलाई उनी मीठो लाक्षणिक शीर्षक दिन्छन्। यो टेक्निक उनले सेतो धरती र करोडौँ कस्तूरीमा पनि अपनाएका छन् । त्यस्तै पात्रहरूलाई पनि उनी जुन भूमिकाका लागि उपन्यासमा ल्याएका हुन्, त्यति नै भूमिका दिएर त्यो पात्रलाई छोडिदिन्छन् ।

उनी भन्छन्, “अरूको भन्दा फरक होस् भनेर म नयाँ तरिका सोचिरहन्छु ।” उनलाई आफ्नो यो ट्रेन्ड अरूले फलो नगर्दिउन् जस्तो पनि लाग्छ । बरू विषय दोहोरिए पनि प्रत्येकको उपन्यासको नक्सा, डिजाइन र शैली फरक हनुपर्छ भन्ने सोचेर उनी लेख्छन् ।

यस्तै उनका उपन्यासका वाक्यहरू पाठक मैत्री छन् । तिनले सोझै पाठकलाई प्रेमप्रस्ताव राख्छन् । पढ्दै गर्दा तिनले आफूसँगै यात्रा गराउँछन् । आफूलाई मन परेको मानिसँग लामो यात्रा गरे पनि एकैछिनमा सकिए जस्तो लागेझैं उनका लामालामा उपन्यास पढ्दा पनि पाठकहरूले एकैछिनमा सकिएको महसुस गर्छन् ।

“उपन्यासको काम पाठकको मनमा करुणा जगाउने हो । समभावना जगाउने हो । र, मानवता पनि ।”  उनी भन्छन् । उनका अनुसार  करुणा भनेको मन धुने साबुनको नाम हो । “यदि एउटा उपन्यास पढेर तपाईँमा करुणा पलाउँछ भने तपाईँको मन धुन सफल भयो- त्यो साहित्य ।”, उनी थप्छन् ।


उसो त उनलाई ‘रुन्चे साहित्य लेख्ने आख्यानकार’ भनेर कसै-कसैले ट्याग भिराइदिएका छन् । उनले आफ्ना अघिल्ला तीन पुस्तकमा जस्तै यसमा पनि करुणा भरेका छन् । र, पाठक एवम् समालोचक वर्गसामू ‘रुन्चे साहित्यकार’ को छवि थप प्रष्फुटित गराएका छन्  । “उपन्यासको काम पाठकको मनमा करुणा जगाउने हो । समभावना जगाउने हो । र, मानवता पनि ।”  उनी भन्छन् । उनका अनुसार  करुणा भनेको मन धुने साबुनको नाम हो । “यदि एउटा उपन्यास पढेर तपाईँमा करुणा पलाउँछ भने तपाईँको मन धुन सफल भयो- त्यो साहित्य ।”, उनी थप्छन् ।

करुणा भएपछि समभाव जाग्छ । समभाव भनेको त र म को भाव एउटै हो भन्नु हो । करुणा जन्मिएपछि समभाव आफैँ जन्मिन्छ । त्यसलगत्तै मानवता जन्मिने उनी बताउँछन् । यसैकारण पनि डाइरेक्ट मानवतामा नगईकन करुणाबाट सुरु गर्छन् उनी आफ्नो लेखाइ । ” म आफू पनि कारुणिक मान्छे हुँ । मेरा उपन्यासहरू पनि कारुणिक हुने गर्दछन् ।”, उनी बताउँछन् ।

अन्त्यमा,

पङ्क्तिकार आफैँले पनि गुलाबी उमेर पढीसकेकाले यसबारे केहि लेख्ने अनुमति चाहन्छ, 

एउटा किशोरीको मनोविज्ञानलाई उतारिएको गुलाबी उमेरमा किशोरावस्था, किशोरावस्थाले ल्याउने रोमाञ्चकता, उमङ्गता,अन्योलता मात्रै होइन त्यससँगै निम्तिएका मानिसक, पारिवारिक र सामाजिक परिवर्तनहरू पनि छर्लङ्ग उतारिएको छ । अर्कोतर्फ यस किताबले वर्तमान नेपाली समाजले कस्तो संस्कारलाई अङ्गीकार गरिरहेको छ ? यो समाजको किशोरकिशोरीप्रति कस्तो धारणा छ ? किशोरवयका बालबालिका र पारिवारिक बीच के-कस्ता छेकबार देखिन्छन् ? त्यसका कारणहरू के-के हुन् ?  यस उमेरको प्रेम र प्रेमप्रतिको धारणा कस्तो हुन्छ ? कल्पना र परिस्थितिबीच कस्तो तादम्यता रहन्छ ? पछिल्लो नेपाली समाजले आफ्ना छोरा-छोरीलाई कसरी हेरिररहेको छ ? पछिल्ल्ला छोराछोरीले आफ्ना बाउआमा प्रति कस्ता व्यवहार देखाइरहेका छन् ? यस्ता विभिन्न वाक्यहरूमा प्रश्न चिन्ह(?) झुन्डाएर पूर्णविराम (।) लगाउने काम गुलाबी उमेरले गरेको छ । यसका साथै परिवेश वर्णनमा उति साह्रो शब्दहरू नखर्चीकन सरासर कथा भन्दै जानुले उनलाई उनका अघिल्ला पुस्तकहरूको बराबरीमा पुर्याएको छ ।

अर्को तर्फ- यस किताबले थोरबहुत रुपमा यौनका बारेमा पनि बोल्ने चेष्टा गरेको छ । उसो त हाम्रो आजको समाजमा यौनका बारेमा स्पष्ट भाषा छैन । यौनका बारेमा कुरा गर्न हामीकहाँ स्पष्ट अक्षर, शब्द, वाक्य सम्म छैन । यहि परिस्थितिबीच यस किताबले पाठकीय समाज (नेपाली समाज)मा यौन शिक्षा या मानिसलाई यौनका बारेमा खुलाउने लक्ष्य राखिएको देखिँदैन । ( सायद यहाँ उनले यौनका बारेमा कुरा गर्न नचाहेका हुन् कि ?) यसका साथै आमा-छोरीबीचको फाटो र खटपटलाई अलि बेसी नै शब्द खर्चिएको देखिन्छ ? या बाउ-छोरीबीचको सम्बन्धलाई त्यो हदसम्म बलियो बनाइरहँदा नेपाली समाजको समग्रता नसमेटिएको हो कि ? (किनकी) बाउ-छोरीबीच किताबमा वर्णित समझदारी एवम् सहजता काठामाडौं जस्तो शहरमा पनि देखिने अवस्था सिर्जित भइसकेको छैन। जहाँसम्म इलेक्ट्रा कम्प्लेक्स र इडिपस कम्प्लेक्सको सवाल छ, यसमा लेखक सचेत छन् ।

उमेरसँगै शरीरमा देखिने शारीरिक परिवर्तन । शरीरमा आउने यौवन अवस्था, त्यो सँगसँगै निम्तिने प्रेमभाव र यौनभाव । त्यससँगसँगै निम्तिने स्व-अस्तित्व, भविष्य प्रति चिन्ता, पारिवारिक बोध । र, त्यस सँगसँगैको कर्तव्य बोध । यी सब कुराका सुन्दर माला हो- गुलाबी उमेर ।


एक वाक्यमा भन्नुपर्दा- किताब एउटा किशोरी (ऋतु, ऋतुराज, मुनु, वेदांशि र वेदु )को  मनोवैज्ञानिक पेरिफेरिमा घुमेको छ ।  बाल्यकालका साथीहरू, आफू जन्मेको ठाउँ छोड्दा आउने सम्झनाहरू । साथै उमेरसँगै शरीरमा देखिने शारीरिक परिवर्तन । शरीरमा आउने यौवन अवस्था, त्यो सँगसँगै निम्तिने प्रेमभाव र यौनभाव । त्यससँगसँगै निम्तिने स्व-अस्तित्व, भविष्य प्रति चिन्ता, पारिवारिक बोध । र, त्यस सँगसँगैको कर्तव्य बोध । यी सब कुराका सुन्दर माला हो- गुलाबी उमेर

र, उनको यस ‘हुर्कँदो उमेरको किशोरी’को कथा पढ्दै जाँदा साना बालबालिकाहरू ऋतुको उमेर सँगसँगै हुर्कँदै जान्छन् । कल्पनाको एउटा धरातलमा बुर्कुसी मार्दै कुदनेछन् । किशोरवयका पाठकहरू आफ्नो उमेरको विभिन्न आयामहरू भेट्दै जान्छन् ।  पटकपटक आनन्दित हुनेछन्, दु:खी हुनेछन् र फेरी मुस्कुराउने छन्  । युवा/वयस्क/बुढा पाठकहरू जिन्दगीका कुरूप क्षणहरू सम्झदै आफ्नो उमेर घटाउँदै गुलाबी उमेरमा आएर टक्क अडिनेछन् । र, आनन्दको एउटा लामो श्वास निल्ने छन् । ज-जसले जे-जे गर्नेछन्, सम्पूर्णले आफ्नो उमेर अनुभव गर्नेछन् ।

उसो त उनी आफैँ भन्छन्, “उपन्यासको काम शिक्षा दिने भन्दा पनि अनुभव र जीवनबोध गराउने हो । शिक्षाले भन्दा मानिसलाई अनुभव र बोधले बढी प्राभाव पार्न र परिवर्तन गराउन सक्छ ।”

०००

 

०००

सम्बन्धित:

बैँसको सबैभन्दा मीठो सुवास चल्ने उमेर हो – ‘गुलाबी उमेर’

बैँसको सबैभन्दा मीठो सुवास चल्ने उमेर– ‘गुलाबी उमेर’ सार्वजनिक !

०००

यो पनि पढ्नुहोस्,

स्वतन्त्रता गुमाएको सिर्जनाले समाजलाई हित गर्न सक्दैन

देवकोटाको पालामा यदि युट्युब हुन्थ्यो भने ‘पागल’ कविता स्योर ट्रेण्डिङमा पर्थ्यो

मेरो सोचका हरेक पूर्णविराम, अल्पविरामहरू कविता हुन् !

लेखकको साधना भनेको धेरै पढ्ने, धेरै लेख्ने र थोरै छाप्ने हो

'सल्लेरी कोलाज' ब्युरोका झल्लु प्रसाद गजल, कविता, कथा साथै मनोविश्लेषणात्मक लेख लेख्दै आइरहेका छन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्