Logo

लाइभ अपडेट : कोरोना भाइरस

विश्वमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
९०८,६६०
संक्रमित
२८,०५७,६७७
निको भएका
२०,१२३,४४९
नेपालमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
४११
संक्रमित
६४,१२२
निको भएका
४६,२३३

लकडाउनमा तनावबाट मुक्त हुन के गर्ने ?कोरोना भाइरसको सम्भावित जोखिमलाई मध्य नजर गर्दै नेपाल सरकारले लक डाउन गरेको छ । विश्वभर गरी कोरोना संक्रमितको सङ्ख्या ૪ लाख पुगेको छ । भाइरसको डरले विद्यालय, कलेज, जिमहल, सिनेमा हल लगायतका सार्वजनिक स्थानहरु बन्द भएका छन् ।

सरकारले घरैमा बसी कोरोनाबाट जोगिन आग्रह गरेको छ । घरमा बस्दा मानिसहरुको तनाव बढ्न सक्छ । लकडाउनको बेलामा तनावबाट मुक्त हुन यी उपायहरु अवलम्बन गर्न सकिन्छ :

१. संगीत, किताब, चलचित्र र पेन्टिङ्ग

यदि तपाईं मानिसहरुबीच रहेर पनि एक्लो महसुस गर्नु भएको छ भने तपाईं आफूलाई मन पर्ने संगीत सुन्नुहोस्, मन पर्ने लेखकको किताब पढ्नुहोस् । यसै गरी यस अवस्थामा मन पर्ने अभिनेताको चलचित्र हेरेर पनि आफूलाई तनावबाट मुक्त गर्न सकिन्छ । यदि कसै कसैलाई पेन्टिङ्ग आउँछ भने पेन्टिङ्ग गरी तनाव व्यवस्थापन गर्न सकिन्छ ।

२. साथीसँग कुरा गर्नु

घरमा बस्दा बस्दा वाक्क लागेको अवस्थामा साथीहरुसँग भिडियो अथवा अडियो कल गरी तनाव हटाउन सकिन्छ । साथीहरुसँग कुरा गर्दा तपाईंले एकैछिनमा राहत महसुस गर्नु हुनेछ ।

३. शारीरिक अभ्यास गर्नु

शारीरिक अभ्यास गर्दा शरीर तन्दुरुस्त बन्नुका साथै तनाव पनि घट्दछ । अभ्यास गर्दा शरीरमा ह्याप्पी हार्मोन उत्पादन हुन्छ, जसले गर्दा तनाव एकैछिनमा गायब हुन्छ । जिमहल बन्द भएको बेलामा घरमै बसी पुसअप, पुलअप लगायतका सामान्य अभ्यासहरु गर्दा शारीरिक तथा मानसिक दुबै रुपमा फाइदा हुन्छ ।

૪. सन्तुलित आहार

भन्ने गरिन्छ कि खानाले नै व्यक्तिको स्वभाव निर्धारण गर्दछ । त्यसैले सन्तुलित खानालाई प्राथमिकता दिनुपर्दछ । बजारिया खानेकुरालाई निरुत्साहित गरी ताजा फलफूल, ताजा तरकारी, गेडागुडी, माछामासु खानु लाभदायक हुन्छ । स्वस्थ खाना स्वस्थ दिमाग । अनि स्वस्थ दिमाग भए बाँकी कुरा पनि स्वस्थ नै हुन्छ । त्यसैले सन्तुलित आहारलाई ध्यानमा राखौँ ।

५. निद्रा पुरा गर्नु

जो मानिाहरु निद्रासँग सम्झौता गर्दछन् ती मानिसहरुलाई पछि गम्भीर समस्याहरुबाट गुज्रनु पर्ने हुन्छ । निद्रा पुरा नहुँदा शारीरिक तथा मानसिक रुपमा अनेकन समस्याहरु देखा पर्दछन् । तपाईंले निद पुरा गर्नुभयो भने दिनभर स्वच्छ रुपमा काम गर्न सक्नुहुन्छ । कम्तीमा पनि स्वस्थ रहनको लागि ६ देखि ७ घण्टा सुत्नु जरुरी हुन्छ ।

  • एजेन्सीको सहयोगमा

यी पनि पढ्नुहोस् !

सेल्फ क्वारेन्टाइन सुझाव : नेपाली फिल्म हेर्ने मुडमा हुनुहुन्छ भने नछुटाउनुस् यी २५ सुन्दर फिल्म

सेल्फ क्वारेन्टाइन सुझाव : व्यक्तिगत विकासका लागि पढ्न सकिने १२ प्रेरक पुस्तक

सेल्फ क्वारेन्टाइन सुझाव : फुर्सदको समयमा हेर्न सकिने फरक स्वादका ५५ हलिउड फिल्महरू

सेल्फ क्वारेन्टाइन सुझाव : घरमा रिल्याक्स भएर बस्न अपनाउन सकिने ६ उपायहरू

सेल्फ क्वारेन्टाइन सुझाव : घरभित्रको बसाईलाई कसरी फलदायी बनाउने ? अपनाउनुहोस् यी १० उपायहरू

सेल्फ क्वारेन्टाइन सुझाव : फुर्सदको समयमा हेर्न सकिने बलिउडका ४५ गज्जब फिल्महरू

लकडाउन समय : हेर्नै पर्ने दश बलिउड चलचित्रहरु

अर्याल प्रदेश ४ र ५ का सिनियर रिपोर्टर हुन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्