Logo

लाइभ अपडेट : कोरोना भाइरस

विश्वमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
३५२,२२७
संक्रमित
५,६८५,९३८
निको भएका
२,४३०,७८६
नेपालमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
संक्रमित
१,०४२
निको भएका
१८७

एप्पलका निर्माता स्टिभ जब्सको प्रेरणादायी कथामानव विकासको इतिहासमा नजाने कैयौं असफलताहरू भए होलान् । लिखित इतिहासको परम्परा सुरु हुनु भन्दा पनि कैयौं अघिदेखि मान्छेहरू आफ्ना विराट सफलता चुम्नका लागि असफलताको काँडाले कतिपल्ट बिझाइरहे । किनकि मानव जातिको उत्पत्ति केवल बाँच्नका लागि मात्रै नभएर, संसारमा आफ्नो अस्तित्व निर्माण र शासनका लागि पनि थियो । त्यसैले त ऊ सङ्घर्ष गर्न कहिल्यै पछि हटेन । चाहे जस्तोसुकै परिस्थितिबाट ऊ किन नगुज्रियोस् !

तर, के तपाई आफुले भोगेका केही असफलता कै कारण चिन्तित हुनुहुन्छ ? जिन्दगीमा म अब केही पनि गर्न सक्दिन, मेरो जिन्दगी बर्बाद भयो, जस्ता अनेक सोचले आक्रान्त हुनुहुन्छ ? स्वाभाविक हो, यस्तो महसुस जिन्दगीको यात्रामा जो-कोहीलाई पनि एक-न-एकपल्ट त हुन्छ नै । यो बस् एउटा अनुभुति हो, वास्तविकतामा यसको कुनै प्रभाव हुँदैन ।

बस् तपाई यसबाट मुक्त हुने साहस लिनुस् । त्यो साहसमा ढाढस दिन तपाईका लागि हजारौं-लाखौं प्रेरणाहरू तयार भएर बसेका छन् ।

आज हामीले त्यस्तै एउटा ढाढस लिएर आएका छौं । तपाई कै लागि । सल्लेरी खबरको एउटा सानो प्रयास- सल्लेरी प्रेरणा मार्फत । यसमा हामी असफलता चिरेर सफलता चुम्ने महान हस्तीहरूका कथा ल्याइ रहेका छौं । ताकि एउटा सानो असफलता कै कारण तपाईमा रहेको असीमित सामर्थ्य र सम्भावना त्यसै खेर नजाओस् ।

सुन्नुस् है त !

यो कथा हो- एप्पल कम्पनीका संस्थापक, महान् वैज्ञानिक-आविष्कारक ‘स्टिभ जब्स‘ को । स्टिभ जब्स केवल एक आविष्कारक मात्र नभएर, एक महान् प्रेरक पनि हुन् । जसले मेहेनत, लगनशीलता र सपना भयो भने जस्तोसुकै आममानिस पनि संसारलाई चकित पार्दिन सक्छ भन्ने प्रमाणित गरे । बस् ! तपाई आफ्नो सपना चुम्न यति लालायित हुनुस् कि- नाथे असफलताले तपाईलाई एक डेग पनि चलाउन नसकोस् ।

स्टिभ जब्सको जन्म सन् १९५५ मा भएको थियो । उनले जिन्दगीमा निकै हारहरू बेहोरे । प्रसिद्धि र पैसा आउनुभन्दा पहिले उनले धेरै चुनौतीको सामना गरेका थिए । बचपनका दिनहरूमा उनले एकदमै अपहेलित महसुस गर्थे । उनलाई उनकी आमाले एउटा क्यालिफोर्नियाको जोडीलाई पाल्न दिएकी थिइन् ।

जब्सले कलेजको पढाइ त्यति आवश्यक नलागेपछि डिग्री लिइरहन त्यति जरुरी ठानेनन् । कलेज छोडे । बरु उनी विश्व भ्रमणमा निस्किए । उनलाई भारतलगायतका देशमा गएर बुद्धिज्मबारे बुझ्नु थियो ।

सन् १९७६ मा जब्सले उनका साथी स्टिभ वज्निकसँग मिलेर एप्पल कम्प्युटर्सको स्थापना गरे । कम्पनी एकदम गज्जबले चलिरहेको थियो । तर एक्कासी सन् १९८३ मा उनले पेप्सीका जोन स्कुलीलाई सिईयोमा नियु्क्त गरेसँगै कम्पनी चौपट हुन थाल्यो । उनको त्यो निर्णय एकदमै असफल ठहरियो । त्यसपछि कम्पनीमा विवाद आउन थाल्यो ।
तनाबको स्थितिमा उनले एप्पल छोड्ने निर्णयमा पुगे । उनले केही पुरानो टिमसँग मिलेर नयाँ कम्पनी खोले- नेक्स्ट । पछि एप्पल र नेक्स्ट फेरि मिले । अहिले स्टिभ जब्स र उनले स्थापना गरेको एप्पल संसारभर चर्चित छन् ।

त्यसैले, असफलता या अस्वीकार हरकोहीको जिन्दगीमा आउँछन् नै । हरकोहीका महान सपनालाई सबैले अपत्यारलाग्दो मान्न सक्छन् नै । बस् फरक यत्ति हो कि- कोही यसको सामना गर्दै यात्रालाई थप मजबुत बनाउन थाल्छन् त कोहि भने थकाइ मार्छन् र बिचमै यात्रा टुङ्ग्याउँछन् ।

साहस गर्नुस्, तपाईभित्र असीमित क्षमता छ, त्यसको पहिचान गर्नुस् र मर्न दिनुको साटो मलजल गर्नुस् । एकदिन तपाईको सफलता देखेर तपाई आफै छक्क पर्नुहुनेछ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्