Logo

लाइभ अपडेट : कोरोना भाइरस

विश्वमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
७४७,२५८
संक्रमित
२०,८०६,९६१
निको भएका
१३,७०६,६८५
नेपालमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
९६
संक्रमित
२४,९५७
निको भएका
१६,८३७

छोरा छोरीलाई डाक्टर नै बनाउन पर्छ भनेर नसोच्नुस् !कर्म सत्य रहे जहाँ पनि सुन्दर प्रकाशन हुन सक्छ । कर्महरूद्वारा नै मानव प्रेरणा जागृत गराउन सकिन्छ । कर्म मार्फत मानिसले वस्तुगत रचनाको अध्ययनद्वारा दिव्य चैतन्य, दिव्य सौन्दर्य र दिव्य ज्ञानद्वारा समाजमा स्पष्ट संकेतहरु व्यक्त गर्न सक्नु पर्छ। चाहे त्यो ठुलो होस् वा सानो, कर्ममा मन पूर्ण रूपमा समर्पित हुनु पर्छ । आत्मप्रकाशन स्वरूप हामीले गर्ने कर्महरू इन्द्रियग्राह्य भएर धर्तीमा ओर्लिनुपर्छ र व्यवहारिक अन्वेषण प्राप्त गर्न सक्नुपर्छ

आज भोलि समाजमा ठूलाबडा र धनी वर्गका हुनेखानेले गरिने कामलाई मात्र कथित कर्मका रूपमा व्याख्या गरिन्छ । यो सरासर गलत व्याख्या हो । एसईई नतिजा आए सँगै छोराछोरीलाई जबरजस्ती साईन्स पढाएर डाक्टर पढाउने तरखरमा हुनुहुन्छ भने एक चोटि सोच्नुहोस् । छोराछोरीलाई आफ्नो मन पर्ने क्यारीयर आफै छान्न दिनुस् ।

छोराछोरी सानो हुँदा देखि नै डाक्टर नै बन्नु पर्छ भन्ने मान्यतामा आम समाज विकसित छ । उसको चाहेको विषय भन्दा पनि करलाग्दी वा देखावटी रूपमा नै अभिभावकको चाहेको विषय दिमागमा थोपर्ने नियतिलाई दुर्भाग्य मान्नु पर्छ । यो भन्दैमा डाक्टर बन्नै हुँदैन भन्न खोजेको चाहिं  हैन । र, हाल डाक्टर माथि बढ्दै गइरहेका आक्रमणका घटना र मौन सरकारलाई देखेर पनि डाक्टरी पेशाको अब भविष्य छैन भन्न खोज्या पनि होइन । मानिसको स्वास्थ्यसँग प्रत्यक्ष सरोकार राख्ने यस क्षेत्रमा पाइला टेक्नु भन्दा अगाडी नै संवेदनशील भएर सोच्नु चैँ जरुरी छ ।

के हामीले गर्ने पढाई र त्यस पश्चातको कर्ममा प्रेमपूर्ण रहेर आनन्द लिन सक्छौँ ? । वा यो क्रिया निकै नै सकसपूर्ण हुँदै जान्छ ? । यो प्रश्न मननयोग्य छ ।

” उचाल्या कुकुरले मृग मार्दैन ।” त्यसैले अभिभावकले आफ्नो प्रतिष्ठित भविष्यलाई मात्र मध्यनजर गरेर नसक्ने र नचाहने सन्तानलाई यो भुमरीमा धकेल्नु हुँदैन । तर, अर्को कुरा यस विषय छनोट पछि सन्तानले खर्चिन सक्ने त्याग, तपस्या र मेहनतको कदर भने गर्नै पर्छ र यसकै प्रतिफल स्वरूप उसले समाजमा एउटा नाम स्थापित गराउन सक्नुले पनि यो पेसा आकर्षणको केन्द्रमा रहेको बुझ्न सकिन्छ ।

म आफै पनि चिकित्सा पेसामा छु । मेरो आफ्नै दिदी पनि यही पेसामा हुनुहुन्छ । हामी दुवैले देशकै प्रतिष्ठित चिकित्सा शास्त्र अध्ययन संस्थानबाट अध्ययन गरेका हौँ । र, परिवार कै आंकलन गर्दा पनि लगभग धेरै नै यही पेसामा आबद्ध हुनुहुन्छ । के हाम्रा अभिभावकले पनि हामीमा जबरजस्ती थोपरिदिएको रूपमा हामीले यस पेशालाई लिएका हौँ त ? कदापि हैनौँ ।

सायद पारिवारिक देखासिकी र स्व-चाहानाले पनि यसमा केही हदसम्म महत्त्व राखेको हुनु पर्छ । त्यसैले सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण कुरा हामीले लिने महत्वाकांक्षा र गन्तव्यमा निर्धारण हुन जान्छ। के हामीले गर्ने पढाई र त्यस पश्चातको कर्ममा प्रेमपूर्ण रहेर आनन्द लिन सक्छौँ ? । वा यो क्रिया निकै नै सकसपूर्ण हुँदै जान्छ ? । यो प्रश्न मननयोग्य छ । अचेल मानसिक तनाव, डिप्रेसन हुँदै आत्महत्या सम्मका घटनाहरू मेडिकल विद्यार्थीमा बढ्दै गइरहेका छन् । महँगो शुल्क, छात्रवृत्तिबाट वञ्चित, पढाईको प्रेसर र भविष्यको अन्योलता नै यसका कारणहरू हुन् । एउटा अपरिपक्व निर्णयले हामी पनि यसकै सिकार हुन के बेर ?

जब जब अरूका सूक्ष्म अनुभवका आधारमा मानिस आत्मविश्वासले प्रेरणा जित्दै जान्छ र अनन्त मन मस्तिष्कका चेत र आह्वानहरू पहिल्याउँछ, तब मात्र ऊ त्यही कर्मद्वारा आफू सहित परिवार समाज र देश सुधार्न सक्छ । तर, अपरिपक्व निर्णयहरू बाट जब ऊ अँध्यारोमा छटपटाउछ, त्यही बोझले थकित भएर गूढ रहस्य भएर बिलाईजान्छ । त्यसैले अभिभावक महोदयहरू, बहकाउमा होइन आफ्नो मनको चित्रण जुन काम गर्दा सन्तानले भेट्न सक्छन्, त्यतै तिर दत्तचित्त भएर लाग्न हौसला प्रदान गर्नुहोस् ।

अचेल मानसिक तनाव, डिप्रेसन हुँदै आत्महत्या सम्मका घटनाहरू मेडिकल विद्यार्थीमा बढ्दै गइरहेका छन् । महँगो शुल्क, छात्रवृत्तिबाट वञ्चित, पढाईको प्रेसर र भविष्यको अन्योलता नै यसका कारणहरू हुन् । एउटा अपरिपक्व निर्णयले हामी पनि यसकै सिकार हुन के बेर ?

अहिले एसईई वा प्लस टु अध्ययन पश्चात् रंगिन विज्ञापनका भरमा स-साना भाइबहिनीका ध्यान आफूतिर खिचेर मनग्य पैसा कमाउने साइन्स कलेज देखि लिएर कोचिंग इन्स्टिच्युहरु च्याउसरी उम्रिएका छन् । डाक्टर बन्ने ठुला सपनाहरू देखाएर, अप्राकृतिक रूपमा अभिभावकका सोचहरू बंग्याएर यस्ता प्राइभेट संस्थाहरूले पनि विद्यार्थीको आफू अनुकूल विषय सोच्ने र छनोट गर्ने काममा प्रतिकूल असर पुर्‍याइराखेका हुन्छन् । सही मार्गनिर्देशन गर्न सकेे त विद्यार्थीमा आउन सक्ने फ्रस्टेसन र अभिभावकमा पर्ने अनावश्यक बोझ समेत अवश्य हल्का हुने थियो । अचेल प्यारामेडिक्स, सिए, कानुन, कृषि एवं वन विज्ञानमा समेत मानिसको आकर्षण बढ्दै छ । यो मात्र नभएर शिक्षण पेसा, पत्रकारिता, राजनीति शास्त्र, प्रशासन तर्फ समेत ध्यान दिनु पर्ने आवश्यकता छ । सूचनात्मकताले भरिपूर्ण आजको युगमा तार्किक बहस र तीव्र निश्चयका साथ गरिने कर्महरूले नै हाम्रो भविष्य कति खाँदिलो र भरिलो हुन सक्छ भनेर हामी भन्न सक्छौँ ।

देशमा नै केही गरेर स्वावलम्बी बनाउने कार्यहरूमा अभिभावकको उचित सुझावहरू सन्तानका लागि हृदयस्पर्शि हुन सक्छन् । कसैको आलोचना वा कसैको वाहवाही आउला भनेर होइन, यथार्थवादी धरातलमा ओर्लिएर सन्तानहरू स्वयंम कसरी आफ्नो ऐनामा प्रतिबिम्बित हुन सक्छन् उसैगरि कर्मको छनोट गर्न दिनु पर्छ । डाक्टर एउटा साधारण पेसा हो, जहाँ उसले गर्ने कर्मले व्यक्तित्व निर्धारण गर्छ । यो पेसा अँगाल्नेहरू सबै महान् हुन्छन् भन्ने छैन । त्यसैले कर्म, कर्म गर्नकै निमित्त हुनुपर्छ । त्यसले जीवन मुटुमा आनन्द दिनुपर्छ । सौन्दर्य चेत छर्दै समाजमा कर्तव्य प्रति सजग गराउन सक्नुपर्छ । यस्तै सन्तानका रोजाई उन्मुख कर्मलाई समर्थन गर्नु आजका अभिभावकको जिम्मेवारी हो ।

(पंक्तिकार घिमिरे चिकित्सा शास्त्र अध्ययन संस्थान (IOM) महाराजगञ्जका इन्टर्न डक्टर समेत हुन् ।)

प्रतिक्रिया दिनुहोस्