Logo

लाइभ अपडेट : कोरोना भाइरस

विश्वमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
५६३,५९८
संक्रमित
१२,६५७,८२२
निको भएका
७,३८८,५७८
नेपालमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
३८
संक्रमित
१६७१९
निको भएका
८४४२

फिल्मी क्षेत्रसँग जोडिएका हरेकको दैनिकीमा कोरोनाले व्यापक असर पुर्याएको छ : गोविन्द शाही२०१९ लाई खुशीका साथ बिदा गरेपनि २०२० भने सोही अनुसारको खुशी लिएर आएन । विश्वका कुनै भूभागमा जान छेकबाँध नभएका मानव जाति २०२० को सुरूवाति महिनाबाट नै बन्द कोठामा थुनिएर बस्न बाध्य भए । सुरूवाति चरणमा चीनको वुहान प्रान्तका मानिसहरूलाई घरमा नै सिमित गरेको कोरोना भाइरस त्यसको केही हप्तापछि नै युरोप र अमेरीका फैलिँदै अहिले विश्वका अधिकाँश मुलुकमा पुगिसकेको छ । भाइरस देखिएको सुरूवाती महिना अथवा दिनभन्दा अहिले थप आक्रामक अनि खतरनाक समेत देखिएको छ ।

कोरोना भाइरस रोकथाम तथा नियन्त्रणका लागि विश्वभरी एउटा विधि धेरै प्रचलनमा आएको छ । त्यो हो लकडाउन । अत्यावश्यक बाहेकका काम बाहेक सबै कुराहरू प्रायः  बन्द छन् । शिक्षा तथा अर्थतन्त्र समेत बन्द रहेका बेला अन्य कुराहरू सञ्चालन हुने त झन् कुरै रहेन । युरोपेली मुलुकमा ठूलो प्रभाव जनाउने खेलकुद लगभग ३ महिना लामो स्थगनपछि भर्खर सुरू भएको छ । तर, विश्वमा नै मनोरञ्जनको सबैभन्दा ठूलो आधार मानिएको फिल्म कहिले पुरोनो लयमा फर्किने हो अझै टुंगो लागेको छैन ।

कोरोना भाइरसको कुनै निश्चित उपचार पद्धति र औषधी नहुँदा थप अन्यौलता पैदा भएको छ । अझ कोरोना मुक्त देश घोषणा गरिसकेका न्युजिल्याण्ड र चीनमा पुनः संक्रमण देखिनुले थप चुनौति सिर्जना गरेको छ ।

विकसित देशलाई घुँडा टेकाएको भाइरसले नेपालमा पनि दिन प्रतिदिन छलाङ मार्दैछ । संक्रमणको संख्यामा दिनदिनै नयाँ आँकडा पुग्दा ३ महिनादेखि खुम्चिएको अर्थतन्त्र लगायत अन्य व्यापारमा यसले नकारात्मक असर पार्दैन भनेर कुनै कोणबाट पनि  भन्न सकिँदैन ।

फिल्मको बजारमा विश्वव्यापी पहिचान बनाएका हलिउड तथा बलिउडको व्यापार ठप्प प्रायः भएको समयमा नेपाली फिल्म चल्ने कुरै भएन । चैत ११ गतेदेखि सबै फिल्महलहरू बन्द छन् भने प्रदर्शनका लागि ठिक्क परेर बसेका फिल्म कहिले प्रदर्शन हुने भन्ने निश्चित छैन ।

यही समग्र नेपाली फिल्म क्षेत्रमा कोरोना भाइरसले पारेको प्रभाव र यसले पारेको प्रभावलाई आगामी दिनमा कसरी सहजीकरण गर्न सकिन्छ भन्नेबारे काफिया फिल्मसका निर्देशक तथा कलाकार गोविद्न शाहीसँग गरिएको संक्षिप्त कुराकानीमा आधारित अन्तर्वार्ता :

देशभर लकडाउन भएको समयमा फिल्मको अवस्था कस्तो थियो । पछिल्ला वर्षहरूमा फिल्मले सो समयमा कस्तो व्यापार गर्दथे ?

यो वर्ष समग्रमा फिल्म क्षेत्रका लागि त्यति राम्रो रहेन । तर पनि “सेन्टि भाइरस“ लगायत केही फिल्मले वर्षको उत्तरार्धमा राम्रो व्यापार गरेका थिए । २०७६ सालभरिका फिल्मो घाटालाई चैतमा प्रदर्शन हुने फिल्मले पिकअप गर्छ जस्तो लागेको थियो । परिस्थिति उल्टो भयो । कोरोना रोकथामका लागि गरिएको लकडाउनले फिल्म हलहरू बन्द भइदिँदा समग्र फिल्म क्षेत्र नै मारमा पर्न गयो ।

फिल्म क्षेत्रमा कोरोना भाइरसको प्रभावले फिल्म क्षेत्रमा कस्ता समस्या आइरहेका छन् ? 

फिल्मि क्षेत्रसँग प्रत्यक्ष जोडिएका हरेका व्यक्तिको दैनिकीमा कोरोनाले व्यापक असर पुर्याएको छ । यस क्षेत्रसँग प्रत्यक्ष सम्बन्ध राख्ने फिल्म हल, चलचित्र संघ, चलचित्र कर्मी तथा फिल्म क्षेत्रका प्राविधिक सहित फिल्म निर्माण र वितरणमा समेत ठूलो असर पारेको छ । यसले वर्तमान परिस्थितिमा जटिलता त थपेको नै छ । यसको असर फिल्म क्षेत्रले धेरै पछिसम्म व्यहोर्नुपर्नेछ ।

लकडाउन भएको दिनदेखि अहिलेसम्म कति जतिको नोक्सानी भयो होला त ? 

क्षतिको निश्चित आँकडा नभएपनि लकडाउन सुरू भएदेखि अहिलेसम्मको समयलाई फिल्मका लागि उपयुक्त समय मानिन्छ । राम्रा फिल्म प्रदर्शनका लागि धेरैले यहि समयलाई अनुकुल ठान्दछन्  । ४–५ महिना नै फिल्महल बन्द भइसकेको अवस्थामा नोक्सानीको हिसाबकिताब पनि ठुलो भइसकेको छ ।

तपाईका अनुसार फिल्म क्षेत्रले ठुलो नै नोक्सानी व्यहोरेको छ । यस्तो अवस्थामा सरकारबाट के कस्तो सहयोगको अपेक्षा गर्नु भएको छ ?

सरकारले यो क्षेत्रलाई भनेर अहिलेसम्म कुनै राहत तथा अन्य प्रकारको सहयोगको व्यवस्था गरेको जस्तो मलाई लाग्दैन । फिल्म क्षेत्र भनेको अरबौको लगानि भएको क्षेत्र हो । करोडौँको लगानीमा खुलेका फिल्म हल लगायत मल्टिप्लेक्सहरू बन्द भएर ठुलो मारमा परेका छन् । तर, ठुलो लगानी हालेर ठुलै मारमा परेको यो पक्षमा सरकारको दृष्टि पुग्न सकेको छैन । अबका दिनमा सरकारले यस क्षेत्रलाई पनि प्राथमिकतामा राख्नु जरूरी छ ।

सरकारको ध्यानाकर्षण गराउने केही पहल गर्नु भयो की ? 

चलचित्र क्षेत्र मारमा परेको भन्दै हामी चलचित्र विकास बोर्डमा गएका छौँ । बोर्डका वर्तमान अध्यक्ष दयाराम दाहाल मार्फत सरकार समक्ष आवाज पुर्याउन तथा यो क्षेत्रलाई उच्च जोखिमयुक्त क्षेत्रमा राख्ना समेत भनेका छौँ । यही विषयमा मंगलबार कार्यसमिति बैठक बस्ने समेत भएको छ ।

कोरोनाको प्रभावबाट माथि उठ्न यो क्षेत्रलाई  कति समय लाग्ला ? 

कोरोना भाइरसको संक्रमण दिन प्रतिदिन उच्च भएता पनि सँधै हलहरू तथा फिल्मका काम बन्द गरेर बस्न सकिँदैन । केही निकास त खोज्नै पर्ने हुन्छ । स्पेन, इटाली लगायत छिमेकी मुलुक भारतले पनि फिल्महल सञ्चालनका लागि गाइडलाइन बनाउँदैछन् । यही अनुसार कोरोना नियन्त्रय तथा रोकथाम उच्चस्तरीय समितिलनई पनि जानकारी गराएका छौँ । उताबाट प्रावधान बनाएर ल्याउनु भन्ने प्रस्ताव समेत आएको छ । यदि प्रस्ताव अनुसार फिल्मका गतिविधि सञ्चालन भएमा पनि पुरानो लयमा फर्किन धेरै समय लाग्ने निश्चित ।

कोरोना भाइरसले थलिएको सिनेमा क्षेत्र उकास्न चलचित्रसँग सम्बन्धित संगठनले कस्तो भूमिका खेल्नु पर्ला त ? 

फिल्म क्षेत्रमा भएको नोक्सानीको बारेमा बुलन्द आवाज उठाउन जरूरी छ । फिल्मलाई फिल्मको नजरबाट मात्र नभर फराकिलो दायराबाट सोच्नुपर्ने देखिन्छ । मानौ मुस्ताङमा सुटिङ भएको एउटा कुनै फिल्मले त्यो क्षेत्रको प्रमोट गरेको हुन्छ । फिल्मका माध्यमबाट सो क्षेत्रमा हुने पर्यटकीय गतिविधिमा बढावा दिन सकिन्छ । त्यसै गरी फिल्म भाषाशैली तथा संस्कार, संस्कृतिको दस्तावेज पनि हो । यही आधारमा अब खस्केको फिल्म क्षेत्रलाई माथि ल्याउन सबैको आवाज तथा साथ एक हुनु पर्दछ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्