Logo

आईपीएलः नेपाली शान सन्दीप लामिछाने भर्सेस् रसिद खान, कसले बढी विकेट लेलान् ?Spread the love

एकदिवसीय क्रिकेटमा विश्वकै उत्कृष्ट अलराउन्डरका साथै ट्वान्टी–२०क्रिकेटमा विश्वकै एक नम्बरका बलर हुन् अफगानिस्तानका २० वर्षे स्पिनर रसिद खान । इन्डियन प्रिमियर लिग खेल्ने पहिलो अफगानी खेलाडी हुन् । १९ वर्षे सन्दीप लामिछाने, विश्वकै सबैभन्दा महँगो क्रिकेट प्रतियोगिता खेल्ने पहिलो नेपाली खेलाडी ।

 

विश्व क्रिकेटमा रसिदको त बेग्लै सान छ । ट्वान्टी–२० त्रिकेटको बलरमध्ये आईसीसी वरीयतामा रसिद विश्वकै नम्बर एक स्थानमा छन् । त्यसैगरी एकदिवसीय प्रतियोगितामा उनी एक नम्बरका अलराउन्डर हुन् भने बलरमा तेस्रो नम्बरमा छन् । उनलाई पहिलोपल्ट सन् २०१७ मा हैदराबादले ४ करोड भारुमा किनेको थियो ।

आईपीएलको पहिलो सिजनमै १७ विकेट लिएर सनसनी मच्चाएका रसिदलाई २०१८ आईपीएल लिलामीमा किग्सं इलेभन पन्जाबले ९ करोडको भाउ लगाएपछि हैदराबादले त्यति नै रकममा आफूसँगै राखेको थियो । आईपीएलमा रहेको खेलाडीमाथि पहिलो दाबी साबिकको टिमको हुने नियमका आधारमा हैदराबादले रसिदलाई आफूसँग राख्न सफल भयो । यस वर्ष पनि हैदराबादले सोही रकममा रसिदलाई आफूसँगै राख्यो । रसिदले सन् २०१८ को आईपीएल सिजनमा २१ विकेट र २०१७ मा १७ विकेट लिएका थिए ।

जसरी दुई खेलाडीबीच एक वर्षको अन्तर छ । ठीक, त्यसरी नै आईपीएलमा पनि एक वर्षको अन्तरमा दुई खेलाडीको प्रवेश भएको हो । रसिदले २०१७ मा पहिलो पटक आईपीएलमा अवसर पाए भने सन्दीप २०१८ को सिजनमा दिल्लीसँग आबद्ध भए । खेलका हिसाबले पनि रसिद र सन्दीपमा समानता छ । दुवै दायाँहाते लेग स्पिनर हुन् । दुवै खेलाडी एउटै ओभरमा विभिन्न ६ थरीको बलिङ गर्ने क्षमता राख्छन् ।

मूल्यका हिसाबले भने रसिदसँग सन्दीपको तुलना हुँदैन । सन्दीपलाई दिल्लीले पहिलोपल्ट २० लाख भारुमा मात्र अनुबन्ध गरेको थियो । यसवर्ष पनि त्यही रकममा आफूसँगै राख्यो । अनुबन्ध रकम कम भए पनि सन्दीपले पहिलो सिजनमै आफ्नो प्रभाव छाडेका थिए । गत वर्ष दिल्लीको गृहमैदानमा भएको मुम्बई इन्डियन्सविरुद्ध सन्दीपले ४ ओभरमा ३६ रन खर्चेर ३ विकेट लिँदै सनसनी नै मच्चाएका थिए । गत वर्ष अन्तिम तीन खेल खेल्ने मौका पाएका सन्दिपले ५ विकेट लिएर सबैको मन जितेका थिए ।

शुक्रबार नयाँदिल्लीको फिरोज शाह कोटला मैदानमा यिनै रसिदको टिम सनराइजर्स हैदराबाद र नेपाली युवा क्रिकेटर सन्दीप लामिछानेको टिम दिल्ली क्यापिटल्स आपसमा भिड्दै छन् । सोही म्याचका लागि पूर्वाभ्यास गर्न रसिद र सन्दीप दुवै कोटला मैदानमा थिए । दुवैले करिब ३ घण्टा मैदानमा अभ्यास गरे । त्यसक्रममा रसिद र सन्दीपको आपसी मेल लोभलाग्दो थियो । मैदानमा रहेका अन्य खेलाडीले पनि उनीहरूबीचको हिमचिम बडो रोचक ढंगले नियालिरहेका थिए ।

बिहीबारको खेलमा सन्दीपले खेल्न पाउने नपाउने अझै निश्चित छैन । जबकि हैदराबादका लागि रसिद बलिङ मेरुदण्ड नै हुन् । हुन त यो सिजनमा रसिदभन्दा राम्रो नतिजा दिएका छन् सन्दीपले । रसिदले ३ खेलेमा २ विकेट लिएका छन् । आफ्नो पहिलो म्याचमा पनि एक विकेट लिन सफल भएका सन्दीपले दुई म्याच खेलेर तीन विकेट लिइसकेका छन् ।

अघिल्लो वर्ष सन्दीपलाई अन्तिम तीन खेलमा मात्र मौका दिएको दिल्लीले यो सिजनमा दोस्रो खेलदेखि नै मैदानमा उतारेको छ । त्यसले टिमको उनीप्रतिको भरोसा र विश्वास गत वर्षभन्दा थप बढेको देखिन्छ ।

सँगै उनको हालसम्मको प्रदर्शन पनि उत्कृष्ट छ । त्यस हिसाबले पनि बिहीबार गृहमैदानमा हुने हैदराबादविरुद्धको म्याचमा सन्दीपले अवसर पाउने सम्भावना नकार्न सकिँदैन । त्यसो भयो भने सन्दीप र रसिदको बलिङको ‘फिर्की’ निकै नै रोमान्चक हुने निश्चित छ ।

(यो समाचार दिल्लीबाट कान्तिपुर दैनिकका लागि सुरेशराज न्यौपानेले लेखेका हुन् ।)

प्रतिक्रिया दिनुहोस्