Logo

लाइभ अपडेट : कोरोना भाइरस

विश्वमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
९०८,६६०
संक्रमित
२८,०५७,६७७
निको भएका
२०,१२३,४४९
नेपालमा कोरोना भाइरस
मृत्यु
४२७
संक्रमित
६५,२७६
निको भएका
४७,२३८

यस्ता छन् ब्रेन ट्यूमरका लक्षणमानिसहरूलाई कहिलेकहीँ टाउको दुख्छ भने त्यो सामान्य कुरा नै हो l त्यस अवस्थामा औषधी खाएमा टाउको दुखाई निको हुन्छ l तर अधिकांश जसो टाउको दुखिरहन्छ र औषधीले कुनै काम गर्दैन भने न त्यसलाई बेवास्ता गर्नु उचित हुँदैन l किनकि त्यसले कुनै समस्याको सङ्केत दिई रहेको हुन्छ l त्यसको सङ्केत हुन् सक्छ ब्रेन ट्युमर l त्यसैले आज हामी चर्चा गर्नेछौँ l ब्रेन ट्युमर हुँदा देखिने लक्षणको बारेमा l जसलाई तल उल्लिखित गरिएको छ l

  • यदि तपाईँलाई बिहान उठ्ने बित्तिकै सहनै नसक्ने गरी टाउको दुख्दछ भने थाहा पाउनुहोस् कि तपाईँ ब्रेन ट्युमरको सिकार हुँदै हुनुहुन्छ l किनकि यसको मुख्य लक्षण भनेकै टाउको दुख्नु हो l
  • ब्रेन ट्युमर भएमा अक्सर रिँगटा लाग्ने गर्छ । कहिलेकाहीँ धेरै रिँगटा लागेमा मानिस ढल्नेसमेत गर्छ । विशेष गरी ट्युमर सेरिबेलममा भएमा यसल शारीरिक सन्तुलनलाई प्रभावित पार्ने गर्छ, जसले गर्दा कयौंपटक हिँड्दा हिँड्दै शरीरको सन्तुलन बिग्रेर मानिस ढल्ने गर्छ ।
  • ब्रेन ट्यूमरका कारण दिमागका नसा कमजोर हुन थाल्छन् । जसले रक्तसञ्चार पनि सही तवरले हुन दिँदैन र मानिस छटपटाउन थाल्छ ।
  • ब्रेन ट्युमरका कारण जब कोशिकाले मस्तिष्कभित्र आफ्ना जालो बिछ्याउन थाल्छ वा फैलिन थाल्छ तब यसले वरिपरिका कोशिकालाई समेत प्रभावित पार्ने गर्छ । जसका कारण बिरामी बारम्बार मुर्छा पर्ने तथा बेहोश हुने गर्दछ ।
  • ब्रेन ट्यूमरका कारण व्यक्तिको दिमागले शरीरलाई नियन्त्रणमा राख्न सक्दैन । शरीरले काम गर्नै बन्द गरेको जस्तो उसलाई लाग्छ । दिमागको पेराइटल लोबमा ट्यूमर हुँदा यस्तो हुन्छ ।
  • मस्तिष्कले शरीरका हरेक अंगलाई नियन्त्रण गर्दछ । त्यसैले, ट्युमरको कोशिका जुनसुकै कोशिकाको सम्पर्कमा आए पनि त्यसले उक्त कोशिकालाई प्रभावित पार्ने गर्दछ । यसै गरी, जब यी कोशिका ट्यापोरल लोबमा प्रवेश गर्छन्, तब व्यक्तिलाई बोल्नमा समस्या हुन्छ ।
  • असहनीय पीडाका कारण मानिस झर्कोफर्को गर्ने र उदास रहने गर्न थाल्छ । कहिले त व्यक्तिको व्यवहारमा परिवर्तन आएर उसले कसैसँग कुराकानी गर्दैन ।
प्रतिक्रिया दिनुहोस्